HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

نتایج نظرسنجی کارکنان؛ تجزیه و تحلیل و اقدام

داشتن کارمندان متعهد در تیم شما مزایای زیادی دارد. عملکردی بهتر (هم در سطح تیمی و هم در سطح فردی)، افزایش بهره‌وری و گردش مالی کمتر را مشاهده می‌کنید. و نظرسنجی‌های مشارکت کارکنان راهی عالی برای اندازه گیری میزان مشارکت کارکنان است و همچنین به شما در سنجش اینکه آیا اقداماتی وجود دارد که باید انجام دهید تا تعامل را افزایش دهید، کمک می‌کند.

ارسال نظرسنجی اولین قدم است. اما این نتایج نظرسنجی کارمندان تنها زمانی مؤثر هستند که بدانید چگونه آنها را تجزیه و تحلیل کنید و در جایی که مهم است اقدام کنید. دقیقاً چگونه این کار را انجام می دهید؟ بیایید نگاهی به نحوه تجزیه و تحلیل، برقراری ارتباط و اقدام در مورد نتایج نظرسنجی تعامل کارکنان خود بیندازیم.

نحوه تفسیر نتایج نظرسنجی

درک نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان شما به سادگی دیدن یک امتیاز نیست. امتیاز کلی مشارکتی که از نظرسنجی خود به دست می آورید تنها یک عدد است. به مکان‌هایی که نوسانات وجود دارد نگاه کنید. هر منطقه ای که روند صعودی یا نزولی دارد مهمترین نقاطی هستند که باید با تمرکز بیشتر به بررسی علل آن بپردازید.

فراتر از کاوش عمیق در اعداد، شما حتما نیاز دارید که بدانید چه عواملی تاثیرگذار هستند. عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر نتایج نظرسنجی کارکنان شما تأثیر بگذارد. همه این موارد باید هنگام تجزیه و تحلیل پاسخ های نظرسنجی در نظر گرفته شوند.

5 عامل در نتایج نظرسنجی کارکنان

1- زمان بندی

زمان بندی نظرسنجی های مشارکت کارکنان شما می تواند تاثیر زیادی بر نتایج داشته باشد. یکی از عوامل اصلی زمان‌بندی، فرکانس است. اگر نتایج یک نظرسنجی سالانه یا حتی فصلی را تجزیه و تحلیل می کنید، ردیابی روندها دشوارتر خواهد بود زیرا آخرین نقطه مرجع شما بسیار قدیمی خواهد بود. اگر سؤالات نظرسنجی کارکنان هر بار متفاوت باشد، تجزیه و تحلیل سخت‌تر می‌شود. فقدان یکپارچگی، تشخیص اینکه واقعا چه چیزی باید تغییر کند تا تعامل ایجاد شود را، دشوارتر می کند.

فصلی بودن نیز می تواند در نتایج نظرسنجی شما نقش داشته باشد. ممکن است در اوایل سال، زمانی که استراتژی کسب و کار در ذهن همه تازگی دارد، امتیاز همسویی بالاتری را مشاهده کنید. یا مثلا ممکن است، انگیزه کارکنان در پایان سال کاهش یابد، زمانی که مردم در حال اتمام پروژه‌ها هستند و مشتاقانه منتظر فصل تعطیلات هستند. زمانی که به نتایج نظرسنجی خود نگاه می کنید، زمان را در نظر بگیرید و سعی کنید هنگام برنامه ریزی نظرسنجی های کارکنان نیز در نظر گرفتن زمان بندی خود فعال باشید.

به عنوان مثال: در اوج تابستان که درصد قابل توجهی از تیم شما در تعطیلات هستند، نظرسنجی ارسال می کنید. این بدان معنی است که بخش خوبی از پاسخ های تیم شما در نتایج نظرسنجی شما گم شده است. غیبت کارمندان کلیدی بر دقت نتایج نظرسنجی شما تأثیر می گذارد و تعیین میزان مشارکت کارکنان شما را دشوارتر می کند.

2- صنعت

مانند بسیاری از معیارهای تجاری، معیارهای صنعتی نیز برای مشارکت کارکنان وجود دارد. امتیاز مشارکت بالا در یک صنعت می تواند به میزان قابل توجهی در صنعت دیگر کمتر باشد. بنابراین هنگام تفسیر نتایج نظرسنجی، مهم است که در نظر بگیرید که سازمان‌های مشابه چه نوع امتیازاتی را مشاهده می‌کنند. دانستن اینکه کارکنان به طور متوسط ​​در صنعت شما چقدر درگیر هستند، به شما کمک می کند نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان خود را بهتر تجزیه و تحلیل کنید.

3- اندازه کسب و کار

مشابه نوسانات صنعت، معیارهای تعامل کارکنان می تواند بر اساس اندازه کسب و کار متفاوت باشد. اگر سعی کنید نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان را برای کسب و کار 50 نفره خود با نتایج یک کسب و کار بیش از 10000 نفر (یا بالعکس) مقایسه کنید، می تواند تحلیل شما را منحرف کند. داشتن درک از اینکه چگونه شرکت‌های دیگر با اندازه مشابه در نظرسنجی‌های مشارکت کارکنان امتیاز می‌گیرند، به شما کمک می‌کند بدانید که در کجای راه قرار گرفته‌اید.

4- حال و هوای شرکت

حال و هوای شرکت شما نیز می تواند به شدت بر نتایج نظرسنجی تأثیر بگذارد. حال و هوای محل کار شما تأثیر مستقیمی بر احساس افراد نسبت به کارشان دارد. زمانی که تیم و سازمان شما موفق به دستیابی به اهدافی می‌شوند، به احتمال زیاد افراد حس و حال خوبی دارند و درگیر می شوند. یا اگر فشار بیش از حد، عدم استقلال، یا تغییر مداوم اهداف وجود داشته باشد، تعامل ممکن است آسیب ببیند.

به عنوان مثال: شما یک نظرسنجی را در زمان اوج شرکت (مانند فصل پاداش) انجام می دهید. چند ماه بعد، نظرسنجی دیگری را در طول کم کاری تیم ارسال می کنید (مثلاً یک محصول ناموفق). این نوع رویدادهای محل کار می توانند بر مشارکت کارکنان تأثیر بگذارند. بنابراین اگر نظرسنجی کارکنان شما با یکی از این رویدادها همزمان باشد، می تواند بر نتایج شما تأثیر بگذارد.

فراتر از حال و هوای شرکت، رویدادهایی که بر منطقه جغرافیایی شما اتفاق می‌افتد و رویدادهای جهانی می توانند بر تعامل تأثیر بگذارند. گزارش وضعیت جهانی محل کار گالوپ در سال 2021 نشان داد که سطح کلی مشارکت کارکنان در سطح جهانی از سال 2019 تا 2020 به میزان 2 درصد کاهش یافته است. در این سال با تغییرات قابل توجه در تمام جنبه های زندگی، مشارکت کارکنان (به طور قابل درک) تحت تأثیر قرار گرفت.

5- بالاترین و پایین ترین معیارهای شما

هنگامی که نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان خود را تجزیه و تحلیل می کنید، نمی توانید هر نظر و پاسخی را بررسی کنید. این نه تنها زمان بر است، بلکه به شما کمکی نمی کند تا متمرکز به تجزیه و تحلیل بپردازید. درعوض، رویکرد سطح بالاتری را برای بررسی معیارهای تعامل کارکنان خود و تصمیم گیری در مورد اولویت بندی و توجه بیشتر اتخاذ کنید. با بالاترین و کمترین معیارهای خود و آنهایی که بیشترین نوسانات را دارند شروع کنید.

نگاه به معیارهای بالا، پایین و به سرعت در حال تغییر، به شما کمک می کند تا بزرگترین فرصت های خود را مشخص کنید. معیارهایی که در سطح پایین قرار دارند، زمینه‌هایی را برای بهبود نشان می دهند. معیارهای سطح بالا نشان می‌دهند که تیم شما در حال حاضر در کجا پیشرفت کرده است، بنابراین می‌توانید به تقویت آنها در این زمینه ادامه دهید. و معیارهایی که در حال کاهش یا افزایش هستند نشان دهنده هرگونه تغییر یا چالشی است که تیم شما با آن مواجه است و ممکن است لازم باشد به آنها رسیدگی کنید.

به یاد داشته باشید: این ارزیابی نتایج و نشان دهنده مهارت یا ضعف مدیریت شما نیست
هنگامی که نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان را تجزیه و تحلیل می کنید، ممکن است سخت باشد که برخی چیزها را شخصی نگیرید، به خصوص اگر نتایج ناامید کننده باشند. اما به یاد داشته باشید: امتیاز مشارکت تیم شما بازتابی از مهارت های شما به عنوان یک مدیر نیست. این فقط یک معیار است که به شما کمک می کند ببینید تیم شما از نظر تعامل در کجا قرار دارد. می تواند به عنوان یک نقطه پرش برای رسیدن به جایی که می خواهید بروید عمل کند.

تهیه برنامه عملیاتی بر اساس نتایج نظرسنجی

تجزیه و تحلیل نتایج نظرسنجی به شما بینش های کلیدی در مورد وضعیت فعلی مشارکت کارکنان در سازمان شما می دهد. اما کار به همین جا ختم نمی شود! مرحله بعدی فرآیند ایجاد یک برنامه عملیاتی از نتایج نظرسنجی شما است.

نتایج را با تیم خود به اشتراک بگذارید

هنگامی که نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان خود را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کردید، گام بعدی این است که نتایج را با تیم خود به اشتراک بگذارید.

برای جلوگیری از تحت فشار قرار دادن تیم خود، چند داده کلیدی را که می خواهید با آنها به اشتراک بگذارید، انتخاب کنید تا ارائه شما متمرکز بماند. نمره یا نوسانی که می خواهید به آن اشاره کنید را بیان کنید و تفسیر خود را از آن توضیح دهید.

گفتگو کردن با افراد تیم خود، فرصتی است برای ایجاد تعامل بیشتر در تیم، پس از آن استفاده کنید! از کارکنان بخواهید دیدگاه‌های خود را در مورد آنچه ممکن است به نتایج کمک کند به اشتراک بگذارند. از آن‌ها بپرسید که فرصت‌های بهبود را کجا می‌بینند و بزرگترین نقاط قوت خود را چه می‌دانند.

بر اساس نتایج نظرسنجی، اهدافی را مشخص کنید

هنگامی که فرصتی برای بررسی نتایج با تیم خود داشتید، از نتایج تفسیر خود و گفتگویی که با تیم خود دارید، 1 تا 3 حوزه یا معیارکلیدی را برای مشخص کردن اهداف تعیین کنید.

سوالاتی برای تعیین اهداف:

تیم با چه نقاط دردناک و مسدود کننده‌ای مواجه است؟

مسیرهای مشخصی که می‌توانیم در آن زمینه‌ها بهبود دهیم چیست؟

چه چیزی باعث موفقیت ما می شود؟

چگونه می توانیم آن عوامل را تشویق و ترویج کنیم؟

و تیم خود را درمراحل بعدی تصمیم‌گیری نیز مشارکت دهید

اقدامات شما در زمینه مشارکت کارکنان تنها در صورتی موفق خواهد بود که بتوانید تیم خود را در این بازی شرکت دهید. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار، مشارکت دادن آن‌ها در تنظیم مراحل بعدی است. شما حتی می توانید یک جلسه تیمی داشته باشید تا در مورد مواردی که به آنها اشاره شد گفتگو کنید. ایده ها را با هم جمع آوری کنید و در مورد چند هدف که به عنوان یک تیم برای رسیدن به آنها کار خواهید کرد تصمیم بگیرید. اعضای تیم را تشویق کنید تا مالکیت این اهداف را به دست گیرند و به طور منظم نحوه پیشرفت آنها را بررسی کنند.

نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان: بیش از فقط یک امتیاز

نتایج نظرسنجی مشارکت کارکنان نه تنها به شما کمک می‌کند تا بدانید کارکنان شما چقدر درگیر هستند، بلکه بینش‌های کلیدی در مورد اینکه چه مواردی به افزایش آن کمک می‌کند و چه مواردی باعث کاهش آن می‌شود، به شما می‌دهد. وقتی می دانید چگونه آنها را به درستی تجزیه و تحلیل کنید و یافته های خود را به اشتراک بگذارید، ساختن برنامه‌های تعامل از آنها آسان است و شما تیمی شادتر و متعهدتر را هدایت خواهید کرد.

ماژول حال و هوا | نظرسنجی پالس، دریافت بازخورد مستقیم و ناشناس (درخواست دمو ثبت کنید)

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.