HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

تعلق سازمانی و 10 مزیت آن

تعلق سازمانی، آرزوی هر مدیر و رهبری‌ست. امروزه رهبران و مدیران از اهمیت احساس تعلق سازمانی کارکنان آگاه هستند و می‌دانند که وقتی کارمندان در کارها مشارکت دارند، تیم ها از خوب به عالی، چالش‌ها به فرصت‌ و نتایج به دستاوردها تبدیل می‌شوند.

مواردی مثل احساس خوشحالی در محل کار، میزان ارتباط با همکاران و مدیر و اینکه کارکنان چه میزان احساس می‌کنند که به‌خاطر مشارکت‌هایشان مورد قدردانی قرار می‌گیرند، تنها بخشی از عواملی هستند که  بر تعلق سازمانی کارکنان تاثیرمی‌گذارند.

ما در این مقاله به بررسی 10 مزیت تعلق سازمانی کارکنان می‌پردازیم و با ارائه راهکارهایی عملی، به بهبود تعلق سازمانی کارکنان کمک می‌کنیم.

10 مزیت حس تعلق کارکنان

برای درک بهتر اهمیت و مزایای احساس تعلق سازمانی کارکنان، کافی‌ست 10 مزیت آن را مطالعه کنید.

 1. تعلق سازمانی باعث عملکرد بهتر تیم می‌شود.

وقتی شما گروهی از کارمندان متعهد دارید که با هم کار می‌کنند، طبیعتا تیم هم بهترین عملکردش را دارد. روحیه کارکنان واگیردار است. وقتی اعضای تیم توسط افراد با انگیزه احاطه شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که احساس کنند در نقش خود مفید هستند. حس تعلق فردی منجر به حس تعلق تیمی می‌شود و عملکرد فردی و تیمی را بهبود می‌بخشد.

 1. افزایش بهره‌وری کارکنان

تعلق‌سازمانی باعث ایجاد تعهد در کارمندان می‌شود. و کارمندان متعهد، کارآمدترند و کار با کیفیت بالاتری تولید می کنند. با اهداف تیمی و تجاری همسو هستند، و این به معنای افزایش بهره وری در تیم شما، و بازدهی بیشتر کسب و کار شماست.

 1. تعلق سازمانی و رسیدن به اهداف تیمی

تعلق سازمانی نقش پررنگی در موفقیت و رسیدن به اهداف تیم شما دارد. به عنوان یک مدیر، طبیعی‌ست که توجه خود را بر روی اهداف تیم خود متمرکز کنید. اما از مشارکت کارکنان و احساس تعلق آنها به سازمان و تیم غافل نشوید.

این یک خیابان دو طرفه است: اعضای تیم که براساس اهداف همسو هستند، احساس تعلق بیشتری می‌کنند و کارکنان متعهد انگیزه بیشتری برای کار در جهت اهداف مشترک دارند.

 1. تعلق سازمانی استرس را کاهش می‌دهد!

همه کارمندان به‌طور یکسان در معرض استرس در محل کار قرار می‌گیرند. تفاوت در نحوه برخورد و مدیریت آن است و البته نقش حمایتی مدیر، که بسیار تاثیرگذاراست.

احساس تعلق سازمانی، کنترل برخی از استرس‌ها در محل کار را برای کارمندان آسان می‌کند و حتی می‌تواند به یک انگیزه تبدیل شود.

از سوی دیگر، وقتی احساس تعلق سازمانی کاهش می‌یابد، استرس می‌تواند غیرقابل کنترل و گاهی حتی برای سلامت کارکنان مضر باشد. احساس عدم حمایت، می‌تواند تاثیرات منفی را افزایش دهد.

مراقب حال و هوای کارکنانتان باشید. نقش حماتی شما به عنوان مدیر، بسیار حائز اهمیت است. این اطمینان را به تیم خود بدهید که، حمایت شما را دارند و مطمئن شوید که فشاری بیش از توان، به کارکنان خود وارد نمی‌شود.

 1. تعلق سازمانی وکاهش خطر فرسودگی شغلی

سازمان بهداشت جهانی “فرسودگی شغلی” را به عنوان یک پدیده شغلی، ناشی از استرس مزمن در محل کار که به خوبی مدیریت نشده است، تعریف می کند
فرسودگی شغلی یکی از بزرگترین مسائلی است که نیروی کار، با آن مواجه است.

وقتی کارمندان به نقطه فرسودگی شغلی می‌رسند، عواقبی جدی، خودشان، تیم و سازمان را تحت الشعاع قرار می‌دهد. با نظارت بر سطوح استرس در تیم، به کاهش چشمگیر خطر فرسودگی شغلی آنها کمک می‌کنید.

علائم فرسودگی شغلی که باید مراقب آنها بود:

 • کاهش احساس تعلق سازمانی
 • فرسودگی روحی و جسمی
 • کاهش بهره‌وری
 • کاهش احساس موفقیت
 • کاهش رضایت شغلی
 • عدم مشارکت کاری

فرسودگی شغلی

 1. تعلق سازمانی تعداد غائبین را کاهش می‌دهد!

غیبت درسال های اخیر به یک معضل جدی تبدیل شده است. وقتی حجم کار زیادتر از توان باشد و تعادل بین کار و زندگی غیرکاری، غیرقابل دستیابی به نظر برسد، تعلق سازمانی و مشارکت کاهش ومیزان غیبت افزایش می‌یابد.

با ایجاد یک محیط انگیزشی که، سلامت و رفاه در آن حرف اول را می‌زند، احساس تعلق سازمانی کارکنان را افزایش دهید.
تغییرات رفتار کارکنان را با دقت مشاهده کنید،
وقتی متوجه تغییراتی شدید، مثل درخواست مرخصی بیشتر از معمول یا مشارکت کمتر در جلسات تیم، با گفتگو و برگزاری جلسات یک به یک، جویای علت و حال و هوای او باشید. از قضاوت به شدت بپرهیزید که سد محکمی برای دریافت اطلاعات مهم است.

 1. حضور کارکنان را کاهش دهید

تنها حضور در محل کار نمی‌تواند ضامن افزایش تعلق سازمانی و مشارکت و کاهش استرس و اضظراب باشد. بسیاری از کارمندان، علی‌رغم، حضور مستمر و گاها بیش از استاندارد، بهره‌وری کمتری دارند.

برخلاف غیبت، شناسایی این دسته از کارکنان آسان نیست، بنابراین اغلب توسط مدیران مورد توجه قرار نمی‌گیرند تا زمانی که به مشکل بزرگ‌تری تبدیل شود. خبر خوب این است که نرم‌افزارهای سنجش تعلق سازمانی کارکنان می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا تیم شما با مشکل مواجه است یا خیر. همچنین می‌تواند شما را در مسیر درست برای بهبود تجربه کارمندان در محل کار راهنمایی کند. کارمندان سالم و متعهد که احساس می کنند توسط مدیران و همکاران خود حمایت می‌شوند، به طور طبیعی در محل کار بهتر عمل می‌کنند.

 1. حفظ کارکنان بیشتر و نرخ ترک کار کمتر

اگر می‌خواهید تیمی با عملکرد بالا داشته باشید، در قدم اول باید کارمندان خود را حفظ کنید. اگر کارمندان شما دائماً در حال رفت و آمد باشند، دستیابی به بهترین عملکرد برای تیم‌ها بسیار سخت خواهد بود.
با ترک کارکنان قدیمی، دانش، تجربه و تخصص ارزشمندی از سازمان خارج می‌شود. به علاوه، آموزش نیروهای جدید هزینه و زمان قابل توجهی را از سازمان می‌گیرد.

یک کارمند با سطح تعلق سازمانی بالا و با اهداف سازمانی و فردی مشخص، احتمال کمتری دارد که کار خود را رها کند.

به طور منظم مصاحبه‌های ماندن را انجام دهید. برخلاف مصاحبه‌های خروج، مصاحبه‌های ماندن به شما کمک می‌کنند تا قبل از رفتن یکی از اعضای ارزشمند تیم، از وضعیت و شرایط آنها آگاه باشید تا بتوانید درست تصمیم بگیرید.
هر سه ماه یکبار از کارمندان خود بپرسید که چه چیزی باعث رضایت کاری آن‌ها می‌شود و از چه چیزی در کارشان لذت می‌برند.

 1. کارمندان سفیر برند شما هستند

یک برند معتبر کلید موفقیت کسب و کار است که با مشارکت کارمندان شروع می‌شود.
احساس تعلق سازمانی کارکنان، موفقیت سازمان را تضمین می کند. ارزش این نمایندگان در بازار کار امروز بیش از طلا است. در واقع، بسیاری از سازمان‌ها معمولاً در پلتفرم‌های کاریابی و از طریق مکالمات روزمره مردم مورد تعریف و تمجید قرار می‌گیرند. بنابراین اگر می‌خواهید در فهرست شرکت های رویایی افراد قرار بگیرید، باید مطمئن شوید که نمایندگان شما همیشه راضی و با انگیزه هستند.

 1. با افزایش حس تعلق سازمانی، راحت‌تر استخدام کنید!

جای تعجب نیست که وقتی نام تجاری کارفرمای شما می‌درخشد، کار منابع انسانی در فرآیند استخدام آسان‌تر می‌شود.
اگر احساس تعلق سازمانی کارکنان شما بالا باشد، جایی برای نگرانی نیست. در واقع، کارمندان شما احتمالاً تلاش خود را برای جذب استعدادهای برترانجام می‌دهند و صرفاً در مورد تجربیات مثبت خود در محل کار با آنها صحبت می‌کنند.
آمار نشان می‌دهد که، کارجو؛ اغلب، تمایل دارد تا با کارکنان سازمان صحبت کند. پس حتما از کارکنانی که تعلق سازمانی بالاتری دارند در فرایند استخدام کمک بگیرید.

چگونه حس تعلق سازمانی کارکنان را بهبود دهیم؟

استراتژی حس تعلق کارکنان شما بخشی از نحوه مدیریت تیمتان است و نیازی به حجم کاری بیشتر شما نیست. در اینجا چند ایده وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

تعادلی سالم بین کار و زندگی برقرار کنید

مهم نیست که کارمندان چقدر عاشق کاری هستند که انجام می دهند، اگر در آن غرق شوند یا همیشه مشغول به کار باشند، دچار آسیب شده و از کار جدا می‌شوند. فرهنگ سازمانی قوی شرکت، تعادل سالم کار و زندگی را تشویق می‌کند، که منجر به نیروی کار متعهدتر می‌شود. این امر به ویژه در تیم‌های دورکار مهم است، جایی که به راحتی می‌توان مرز بین «کار» و «خانه» را محو کرد. به عنوان یک مدیر، می‌توانید تعادل را در تیم خود به حالت عادی درآورید.

انتظارات و مرزهای مشخصی را در مورد ارتباطات کاری، ساعات کاری و مرخصی تعیین کنید. تیم خود را تشویق کنید که استراحت کنند، تعطیلات آخر هفته طولانی رزرو کنند و علایق خود را خارج از محل کار دنبال کنند. مطمئن شوید که اگر همه، کار خود را در آن روز کامل کرده باشند، از خروج زودتر احساس راحتی می‌کنند. با کمک این نظرسنجی‌ها و پرسیدن سؤالات درست، در مورد رفاه تیم خود بیشتر بدانید.

حس تعلق سازمانی کارکنان را اندازه‌گیری و در مورد آن صحبت کنید

نظرسنجی‌های حس تعلق کارکنان یک راه عالی برای جمع آوری اطلاعات در مورد احساسات افراد شما است. سنجش تعلق سازمانی کارکنان به شما کمک می‌کند تا هر مشکلی را قبل از اینکه به مشکلات بزرگتری تبدیل شود، شناسایی کنید.

به تیم خود کمک کنید تا اهداف خود را تعیین کند و به آنها دست یابد

وقتی تیم شما احساس کند که مشارکت معناداری در اهداف جمعی کسب و کار دارد، بیشتر مشارکت می‌کند. ابتدا به آنها کمک کنید تا اهداف سازمان را درک کنند. سپس می‌توانید برای تعیین اهداف تیمی مشترک با آنها همکاری کنید. در نهایت، اهداف فردی را با اعضای تیم تعیین کنید تا آنها یک مسیر روشن رو به جلو داشته باشند.

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.