HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

تقدیر از کارمندان با 8 روش کاربردی

همه ما دوست داریم که کسی تلاش های ما را ببیند و از آنها تقدیر کند. شما به عنوان مدیر، با تقدیر از کارمندان، انگیزشان را بهبود می‌بخشید، که این کار نه تنها باعث افزایش میزان وفاداری آنها به سازمان می‌شود، بلکه فرهنگ شرکتی مثبت‌تری ایجاد می‌کند. بنابراین تقدیر از کارمندان یک امر مهم و حیاتی است، به خصوص در سازمان‌هایی که بسیاری از افراد دور کارند. در ادامه به کشف مؤثرترین روش‌های تقدیر از کارمندان می‌پردازیم.

اهمیت تقدیر از کارمندان در محیط کار

در فضای کاری به شدت رقابتی و پر استرس امروز، مردم فقط برای دریافت حقوق کار نمی‌کنند. کارمندان باید احساس کنند که از آنها قدردانی می‌شود و کاری که انجام می‌دهند ارزشمند و مفید است. تحقیقات نشان می‌دهد که تقدیر از کارمندان خواه فردی یا عمومی می تواند موارد ارزشمند زیر را به همراه داشته باشد:

 • افزایش انگیزه
 • بهبود عملکرد فردی و گروهی
 • کاهش میزان فرسایش کارکنان
 • افزایش آمادگی کارکنان برای یادگیری مهارت‌های جدید
 • افزایش حس تعلق کارکنان
 • ایجاد رقابت دوستانه بین اعضای تیم
 • تقویت روحیه کارکنان در طول چالش‌ها

8 روش تقدیر از کارکنان در محیط کار

برای تقدیر از کارمندان خود نیازی به هزینه مالی ندارید. در واقع، تحقیقات نشان داده است که، پاداش های نقدی می‌تواند انگیزه درونی را کاهش دهد. شرکت‌هایی که بودجه زیادی برای پاداش‌ به کارکنان ندارند، می‌توانند با پیشنهادات کم‌هزینه زیر، بدون صرف هزینه، یک برنامه قدردانی مؤثر و معتبر برای کارمندان خود ایجاد کنند.

 1. تقدیر صادقانه

تقدیر از کارمندان باید فکر شده باشد، در غیر این صورت ارسال یک «تشکر» یا «کارت عالی بود!» نه تنها حق مطلب را ادا نمی‌کند، بلکه شما را از مسیر تقدیر صادقانه و تاثیرگذار نیز دور خواهد کرد. با این اوصاف، تقدیر کردن، لازم نیست طولانی و خسته کننده باشد. گنجاندن نکات ساده زیر سبب موثرتر شدن پیام قدردانی شما می‌شود و در نهایت کمک می‌کند تا تعامل و حس تعلق کارکنان را افزایش دهید:

 • خلاصه ای کوتاه اما واضح از کارهایی که انجام داده‌اند را ذکر کنید.
 • ارزشی را که برای تیم یا سازمان به ارمغان می‌آورند را ذکر کنید.
 • تشویق و تحسین هایی که از سایر کارمندان و رهبران دریافت کرده‌اید را به اشتراک بگذارید.

به‌عنوان مثال، به‌جای گفتن «صفحه اصلی سایت خیلی خوب شده!» بگویید:
«صفحه اصلی سایت انقدر جذاب بود که ما تقریبا به تمام اهداف کمپین‌مون رسیدیم. بچه‌های تیم جذب هم میگن، آمار تجربه کاربرمون خیلی بهتر شده!»
فراموش نکنید که، نکته کلیدی در اینجا صداقت است.

 1. تقدیر مجازی منظم

کارمندان، به ویژه آنهایی که کاملاً دورکار هستند، ممکن است گاهی اوقات احساس ضعف و کمبود در ارتباط با محل کار اصلی خود داشته باشند. شما می‌توانید بدون در نظر گرفتن شرایط کاری خاص مانند دورکاری، “قدردانی مجازی بلادرنگ” را به یک عادت تبدیل کنید و از این طریق سبب دیده شدن کارمندان خود شوید. همچنین از ابزار حس های خوب دیوان برای کشف و بهبود بازخورد مدیران به کارمندان و همچنین کارمندان به یکدیگر استفاده کنید.

 1. اولویت قراردادن حس تعلق کارکنان

تقدیر، حس تعلق کارکنان را که برای موفقیت هر سازمانی حیاتی است به همراه دارد. پاداش‌ها و قدردانی‌ها به کارکنان انگیزه می‌دهد تا بیشتر روی عملکرد خود سرمایه گذاری کنند و مسیرهای دشوارتری را برای پیشبرد و تحقق اهداف شرکت طی کنند. برنامه تقدیر استراتژیک کارکنان شامل عناصری است که تعامل را بهبود می‌بخشد، مانند ایجاد ارتباطات، تشویق به کار گروهی مشترک، ارائه بازخورد و تقدیر به جا.

کارمندان متعهد، شادتر و بهره ورتر هستند همچنین کمتر به دنبال فرصت های شغلی حرفه ای در جاهای دیگر هستند. ماژول حال و هوای دیوان ، به شما کمک می‌کند تا سطوح تعامل و همکاری را در شرکت خود ارزیابی کنید و برنامه ای روشن و دقیق برای تقویت انگیزه کارکنان ترسیم کنید.

 1. ایجاد فرصت های توسعه شغلی

  یکی از موثرترین راه ها برای گنجاندن فرهنگ تقدیر از کارمندان در شرکت، سرمایه گذاری بر روی توسعه آنان است. پرورش پیشرفت شغلی کارکنان پیام زیر را برای آنها به همراه دارد :«ما به توانایی های شما ایمان داریم و دوست داریم با شما همکاری‌های طولانی مدت داشته باشیم!»

  امروزه، بسیاری از کارمندان رشد و توسعه حرفه‌ای خود را در اولویت قرار می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که، ماندگاری کارمندان در شرکتی که اهداف بلندمدت شغلی آنها را درک کرده، بیشتر است. امروزه بسیاری از شرکت ها در مسیر پیشرفت کارکنان قدم بر می‌دارند و اقداماتی همچون:

  • پرداخت کمک هزینه MBA یا بورسیه‌های تحصیلی دیگر.
  • برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی هدفمند.
  • ایجاد گزینه‌های کاری انعطاف پذیر برای کارکنانی که در حال تحصیل‌اند.
  • تعیین اهداف با استفاده از OKR

  در نتیجه کارمندان می‌توانند هم مهارت‌های سخت (یادگیری یک زبان برنامه نویسی) و هم مهارت‌های ساده‌تر مانند رهبری، همدلی و ارتباط را ارتقا دهند. یک مدیر خوب، کارمندان را تشویق می‌کند تا در مورد نقاط قوت خود فکر کنند و شغل خود را برای 5 و10 سال آینده برنامه ریزی کنند.

 2. تقدیر همتا به همتا (تقدیر کارمندان از یکدیگر)

  تقدیر و تشکر نباید فقط از سمت مدیران به کارمندان باشد. در یک فرهنگ سالم شرکتی، کارکنان نیز باید برای یکدیگر ارزش قائل شوند و  از یکدیگر تقدیر به جا کنند. ترویج تقدیر بین همکاران می‌تواند منجر به موارد زیر شود :

  بهبود همکاری:  هنگامی که همکاران به جای رقابت، ارتقاء می‌یابند، میزان اعتماد و همکاری متقابل کارکنان نیز افزایش پیدا می‌کند. مدیران باید تاکید کنند که موفقیت فردی، موفقیت تیمی است.

  رضایت شغلی بالاتر: کارمندانی که مورد حمایت و تایید همکاران خود قرار می‌گیرند، از محل کار خود راضی‌تر هستند و کمتر به دنبال شغل جدید می‌گردند.

  افزایش انگیزه: بازخورد مثبت، تقدیر و تشکر از همکاران می‌تواند باعث افزایش ابتکار عمل و استقلال کارکنان شود.

 3. جشن گرفتن مناسبت‌ها و موفقیت ها

  ممکن است در شرکت های بزرگ این مسئله که تمامی کارمندان مهم و ارزشمندند، به فراموشی سپرده شود. جشن گرفتن سالگرد کار هر کارمند، به آنها نشان می‌دهد که شرکت برایشان ارزش قائل است. مثلا: «دو سال پیش این موقع‌ها، علی به تیم ما اومد. همه‌مون تعهد، ابتکار و پشتکارش رو توی پروژه‌های مختلف دیدیم!»
  یا بگویید: «درست یک سال پیش، ما بزرگترین قراردادمون رو امضاء کردیم. همه می‌دونیم که اون قرارداد بدون تلاش‌های تیم تون، امضاء نمی‌شد.»

 4. شناسایی دستاوردهای شخصی کارکنان

  تقدیر و تشکر از افراد، مختص به زمانی که کارمندتان یک ارائه خوب داشته یا گزارش سالانه تکمیلی رو تحویل می‌دهد، نیست. در “فرهنگ شرکتی سالم”، از نقاط عطف شخصی افراد، مثل ازدواج، بچه دار شدن یا تکمیل مدرک تحصیلی نیز تجلیل می‌شود.

 5. در طول رویدادهای تیمی زمانی را برای قدردانی اختصاص دهید

  مدیران برتر، به دنبال تقدیر از کارمندان به طور منظم و مجازی، با استفاده از ابزار‌های‌ ساده، دقیق و در دسترس هستند. اما گاهی اوقات هیچ چیز با جشن گرفتن یا تجلیل از شخص دیگری قابل مقایسه نیست.

  فرقی نمی‌کند تیم شما ماهی یکبار، سه ماه یکبار یا حتی سالی یک‌بار گردهمایی داشته باشد، وقت گذاشتن برای تقدیر از آنها در طول این رویدادها باعث ایجاد انگیزه و بالا رفتن میزان مشارکت‌شان می‌شود. نکته مهم این است که کارمندان باید بدانند، نه تنها به دلیل بهره وری، بلکه برای شخصیتی که هستند، برای آنها ارزش قائل هستید.

  نکته: برای گردهمایی های تیمی کوچک‌تر، فهرستی از نقاط عطف و یا دستاوردها (سالگردهای کاری، تولدها، و غیره) تهیه کنید و به ازای هر کارمند 5 دقیقه در مورد آن صحبت کنید.

نکات قدردانی موفق از کارمندان

در این مقاله، به اهمیت بهبود شناخت در محل کار و راه‌های انجام آن پرداختیم، اما اکنون به چند نکته‌ی مفید و کاربردی برای ایجاد حس دیده‌شدن افراد، در محل کار می‌پردازیم.

 • زمان تقدیر

وقتی می‌خواهید از دستاوردهای کسی یاد کنید، حتی اگر قصد دارید بعداً پاداش نسبتا بهتری به آنها ارائه دهید، هیچ زمانی بهتر از زمان حال وجود ندارد. به یاد داشته باشید که از تلاش‌ها قدردانی کنید، نه فقط موفقیت‌ها. همه ما دوست داریم که کارمان خروجی مثبتی داشته باشد: یک قرارداد بزرگ، مشتریان جدید یا بهبود فروش.
با این حال، کارکنان شما سزاوار این هستند که برای ساعات و تلاش‌های اضافی خود بدون در نظر گرفتن نتیجه، مورد تقدیر واقع شوند.

 • بازخورد

آیا برنامه قدردانی شما کارآمد است؟ آیا میزان حس تعلق شما را بهبود می‌بخشد و فرهنگ شرکتی سالم‌تر و بهتری را می‌سازد؟ نظرسنجی حس تعلق کارمندان به شما کمک می‌کند تا با استفاده از ارزیابی کارکنان، تغییرات موثری را در راستای حس تعلق کارکنان اعمال کنید.

 • تقدیر با حس های خوب

با ماژول حال و هوای دیوان می‌توانید از تلاش های کوچک و بزرگ کارکنان در طول روز یا پروژه‌ها قدردانی کنید و از این طریق علاوه بر افزایش روحیه فردی و تیمی، حس تعلق کارکنان را نیز افزایش دهید و به بهبود فرهنگ شرکت‌تان کمک کنید.

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.