HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

بهترین شیوه‌های نظرسنجی‌های پالس

نظرسنجی‌های پالس به شما در مسیر پیدا کردن عوامل موثر بر رضایت و حس تعلق کارکنان در سازمان، کمک می‌کنند. بااین‌حال، برای استفاده موفقیت‌آمیز از آن‌ها، باید یک استراتژی بررسی پالس داشته باشید تا از عدم پاسخ‌گویی، خستگی ناشی از آن و سایر مسائل رایج در نظرسنجی‌های کارکنان جلوگیری کند.

ما در ماژول حال و هوا با استفاده از گزارش‌های PowerBI، بینش ارزشمندی در زمینه داده‌های به دست آمده مثل، بازخوردهای سریع و بلادرنگ کارکنان، در اختیار مدیران قرار می‌دهیم. بنابراین امکان پیگیری سطح تعاملات تیم را برای مدیران فراهم می‌کنیم.

در نتیجه، 83 درصد از کاربران حال و هوا ، احساس می‌کنند که مدیرشان به نظر آنها اهمیت می‌دهد!

در ادامه به بررسی بهترین روش‌ها برای نظرسنجی‌های پالس که به طور مؤثر در رشد مستمر شرکت نقش دارند می‌پردازیم.

هدف اصلی از بررسی نظرسنجی‌های پالس چیست؟

نظرسنجی‌های پالس، کوتاه، سریع ، آسان و برای دریافت بینش‌های مداوم در مورد حس تعلق کارکنان، ابتکارات استراتژیک و سایر موضوعات محل کار مناسب اند.

این نظرسنجی‌‌ها ابزاری انعطاف‌پذیر برای به‌دست‌آوردن داده‌های مستمر و عملی هستند که می‌توانید از تحلیل آن‌ها برای اعمال تغییرات به نفع کارمندان خود استفاده کنید.

همچنین این احساس را به کارکنان شما می‌دهد که شما به‌عنوان مدیر، می‌خواهید افکار و نظراتشان را بدانید و رضایت شغلی و تعامل آنها برای شما اهمیت دارد.

ایجاد استراتژی بررسی نظرسنجی‌های پالس

وقتی کارمندان شما احساس تعلق و خوشحالی بیشتری نسبت به کار خود داشته باشند، سرمایه‌گذاری بیشتری برای کمک به موفقیت شرکت می‌کنند. در نتیجه شاهد یک استراتژی مؤثر با بهره‌وری بالاتر، گردش مالی کمتر و سودآوری بیشتر خواهید بود. در ادامه به نکاتی جهت ایجاد یک استراتژی مؤثر و مناسب می‌پردازیم.

یک هدف روشن تعریف کنید

برای تعریف هدف دو روش وجود دارد:

  1. انتخاب مخاطب مناسب

بسته به هدف، ممکن است فقط نیاز باشد که یک تیم یا بخش خاص را مورد هدف قرار دهید. انتخاب و محدودکردن مخاطبان به شما کمک می‌کند تا بازخورد مناسب‌تری برای استراتژی خود دریافت کنید.

  1. پرسیدن سؤال در مورد یک موضوع یا ابتکار خاص

اطلاع دادن به کارکنان از هدف پرسش‌نامه هنگام ارائه آن، احتمال شرکت آنها در پرسش‌نامه را افزایش می‌دهد. اعضای تیم شما از اینکه کارفرمای آن‌ها فعالانه به نظرات‌شان گوش می‌دهد و برای بهبود تجربه کارمندان خود برنامه‌ریزی می‌کند، خوشحال می‌شوند.

هنگام انتخاب سؤالات نظرسنجی کارکنان و مخاطبان خود، باید هدف خاصی را در نظر داشته باشید. آیا می‌خواهید میزان حس تعلق و دلبستگی را اندازه‌گیری کنید؟ آیا می‌خواهید ببینید که کارکنان در مورد تغییرات اخیر در شرکت چه احساسی دارند؟

سؤالات درست بپرسید

هنگامی که هدف درست را پیدا کردید، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از نتایج آن استفاده کنید. بر اساس آن، می‌توانید سؤالاتی را طراحی کنید که بازخورد عملی موردنیاز استراتژی‌تان را به شما بدهد. به‌خاطر داشته باشید که نظرسنجی باید کوتاه و آسان باشد تا حجم قابل قبولی از داده‌ها را به دست آورید.

به طور معمول، پرسش‌نامه‌های اندازه‌گیری حال و هوای سازمان 10 سؤال دارند. سؤالات باید بر موضوع خاصی تمرکز کنند و نتیجه آن باید داده‌های معنا‌داری باشد که برای ایجاد یک برنامه مؤثر مورد استفاده قرار گیرد.

فرکانس نظرسنجی را تنظیم کنید

بخشی از استراتژی شما این است که تصمیم بگیرید هرچند وقت یکبار نظرسنجی‌ها را برای کارمندان خود ارسال کنید. رهبران کسب‌وکار اغلب نگران خستگی از ارسال نظرسنجی‌های زیاد برای کارمندان‌شان هستند. حقیقت این است که تعداد نظرسنجی‌ها نیست که افراد را خسته می‌کند. در واقع، اینکه مدیران پس از انجام نظرسنجی‌ها اقدامی نمی‌کنند، کارمندان را دچار ناامیدی می‌کند!

نتایج را به اشتراک بگذارید

لازم نیست به‌تنهایی نتایج را به اشتراک بگذارید! مشارکت دادن تیم در فرایند باعث می‌شود که آنها احساس کنند بخشی جدایی‌ناپذیر از سازمان هستند.

پیشنهاد می‌کنیم با تیم خود، در زمینه ایجاد برنامه‌ای برای رسیدن به اهداف سازمان، همکاری کنید. اقدامی مثبت با کارکنان بر اساس بازخورد آنها، به طور قابل‌توجهی روحیه شرکت را بهبود می‌بخشد. همچنین شانس موفقیت شما را با ابتکارات مشابه در آینده افزایش می‌دهد.

یک برنامه عملیاتی ایجاد کنید

وقتی نتایج نظرسنجی را دریافت کردید، می‌توانید شروع به تجزیه‌وتحلیل آنها کنید.  سرنخ‌هایی که به نگرانی‌های اصلی و مهم اشاره دارند و می‌توانید به آن‌ها رسیدگی کنید، را دنبال کنید. مانند حس تعلق پایین کارکنان، رضایت کم از یک موضوع خاص، یا پاسخ‌های منفی به یک تغییر و …

هنگامی که بازخوردها را جمع‌آوری کردید و تصویر واضحی از نظرات کارمندان خود داشتید، می‌توانید نتایج را به اشتراک گذاشته و روی یک برنامه عملی کار کنید. در مورد هدف‌های پیشروی خود تصمیم بگیرید، سپس زمانی را برای تقسیم وظایف بین اعضای تیم خود اختصاص دهید و شروع به اجرای تغییرات کنید.

بهتر است در طول این فرایند در مورد اینکه چه چیزی‌هایی مفید و کارآمد بوده‌اند و چه چیزهایی غیرمفید بوده‌اند، با یکدیگر بحث و گفت‌وگو کنید.

نظرسنجی‌های پالس ایده‌آل چگونه است؟

یک نظرسنجی ایده‌آل در درجه اول،  به این مسئله که چه چیزی برای سازمان شما بهتر است، بستگی دارد. همان‌طور که می‌دانیم شرایط شرکت‌ها و سازمان‌ها باهم متفاوت است و آنچه برای یک شرکت کار می‌کند ممکن است برای دیگری کارساز نباشد.

یکی از بهترین روش‌های بررسی نظرسنجی پالس، ایجاد یک برنامه برای سازمان شما است. شما باید یک هدف داشته باشید و از نتایج نظرسنجی برای دستیابی به آن هدف استفاده کنید.

با نظرسنجی پالس دیوان، می‌توانید هر هفته کارمندان خود را با ده سؤال که میزان حس تعلق آن‌ها را اندازه‌گیری می‌کند، بررسی کنید.

نظرسنجی پالس ما، به شما این امکان را می‌دهد که به‌راحتی در مورد بازخورد کارکنان اقدام کنید، نتایج را با تیم خود به اشتراک بگذارید و پیشرفت تغییرات خود را پیگیری کنید.

نظرسنجی‌های سالانه در مقابل نظرسنجی‌های پالس

نظرسنجی‌های سالانه حس تعلق کارکنان معمولاً 50 تا 100 سؤال بوده و در مورد موضوعات مختلف در محل کار است و اغلب همهٔ افراد شرکت را مورد هدف قرار می‌دهد. این سؤالات معمولاً بر شناسایی عوامل موثر بر حس تعلق کارکنان و جمع‌آوری داده‌ها در مورد روندهایی که در طول زمان ظاهر می‌شوند، تمرکز می‌کنند.

از طرفی، نظرسنجی‌های پالس کوتاه و ساده است. موضوع، فرکانس و مخاطبان آن می‌تواند متناسب با نیاز شما متفاوت باشد.

به‌جای نظرسنجی‌های سالانه، می‌توانید از نظرسنجی‌های پالس برای تکمیل و پیگیری نظرسنجی‌های سراسری شرکت خود استفاده کنید. نظرسنجی‌های پالس با دادن بازخوردهای مداوم، این امکان را به شما می‌دهد تا انگشتان خود را روی نبض سازمان نگه‌دارید.

یک نظرسنجی حس تعلق سالانه عبارت‌اند از:

  • 100-50سؤال
  • دامنه گسترده
  • هدفی برای سنجش میزان حس تعلق کارکنان
  • موضوعات عمومی

ویژگی‌های نظرسنجی‌های پالس:

  • 15-5 سؤال
  • فرکانس بالاتر
  • مخاطبان و موضوعات خاص
  • بازخورد بلادرنگ

انتقال نتایج نظرسنجی به تیم و ایجاد یک برنامه عملی

به اشتراک گذاشتن نتایج نظرسنجی با کارمندان باعث افزایش شفافیت و ایجاد اعتماد در سازمان می‌شود. با پیگیری سریع نظرسنجی‌ها، به تیم خود نشان می‌دهید که برای وقت و نظرات آن‌ها ارزش قائل هستید.

با کارکنان خود گفتگو کنید

شما باید قبل از شروع نظرسنجی پالس با کارکنان خود درمورد هدف نظرسنجی گفتگو‌ کنید. درنتیجه این گفتگو، کارکنان تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن افکار و نظرات خود خواهند داشت.

طبق گزارش slack’s The State of Work ، حدود 84 درصد از کارکنانی که استراتژی شرکت خود را درک می‌کنند، احساس می‌کنند با ارزش‌های شرکت همسو هستند.

این کارکنان آگاهی بهتری از نحوه اثرگذاری نقش خود روی سازمان دارند و احتمالاً این دسته از کارکنان تلاش بیشتری در جهت دستیابی به اهداف شرکت می‌کنند.

با به اشتراک گذاشتن نتایج نظرسنجی‌ها می‌توانید کارکنان را از نتیجه‌گیری‌‌ها، برنامه‌های پیشرو در مورد داده‌ها و اقداماتی که در پاسخ به آنها انجام خواهید داد، مطلع کنید.

مهم این است که بین نظرسنجی‌ها زمان کافی برای برقراری ارتباط با تیم خود و اجرای برنامه‌های عملیاتی را داشته باشید. اگر از کارمندان بخواهید احساسات خود را به اشتراک بگذارند و بازخورد بدهند؛ اما هیچ اقدام متقابلی برایشان انجام ندهید، در آینده‌ای نه‌چندان دور حس تعلق آنها آسیب جدی پیدا می‌کند.

در مورد موفقیت‌ها و زمینه‌های بهبود صحبت کنید

درحالی‌که هدف نظرسنجی‌های پالس استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده برای بهبود است، ارائه بازخورد مثبت به شما کمک می‌کند تا به سمت فرهنگ بهتر شرکت گام بردارید.

جلسه‌هایی که در آن فقط از مواردی که شرکت در آنها کوتاهی داشته است، صحبت می‌کنید ممکن است به‌اندازه کافی لذت‌بخش نباشد، اما جشن‌گرفتن دستاوردها حال و هوای بهتری را ایجاد می‌کند.

تا زمانی که حال و هوای خوبی برقرار است، می‌توانید نقاطی که نیاز به بهبود دارند را شناسایی کنید. در ادامه برای کارمندان توضیح دهید که چگونه به این نتایج رسیده‌اید و چرا ایجاد تغییرات مثبت در آن زمینه‌ها اهمیت دارد.

برای مثال، اگر داده‌های نظرسنجی نشان دهد که بیشتر کارمندان از مزایای کسب‌وکار خود ناراضی هستند، شما باید درباره استراتژی بهبود مزایای کسب‌وکار با آن‌ها صحبت کنید.

برنامه اقدامی ایجاد کنید

پس از جمع‌آوری بازخورد از پرسش‌های نظرسنجی پالس، وقت آن است که از این بینش‌های عملی برای ایجاد یک برنامه استفاده کنید.

در این مرحله، شما باید یک هدف مشخص برای بهبود یک منطقه خاص بر اساس بازخوردها داشته باشید. همچنین در ادامه می‌توانید شروع به کار بر روی مراحل رسیدن به آن هدف و تعیین وظایف به اعضای تیم خود کنید.

به یاد داشته باشید که ضروری است برنامه خود را با کارمندان در میان بگذارید. زمانی که به کارکنان نشان می‌دهید که برای نگرانی و انگیزه‌های آنها ارزش قائل هستید، ابتکارات آینده سازمان را برنامه‌ریزی کرده‌اید. وقتی بدانند که کارفرمایشان واقعاً به آنها گوش می‌دهد، راحت و صادقانه‌تر بازخوردشان را بیان می‌کنند.

به طور منظم پیشرفت طرح را بررسی کنید

برای‌آنکه مطمئن شوید که برنامه شما موفق است، مسیر و پیشرفت آن را زیر نظر داشته باشید. احساس تیم خود را در مورد آن بشنوید. در نهایت، شما بر اساس بازخورد آن‌ها تغییراتی ایجاد می‌کنید. اگر از نحوه اجرای برنامه راضی نیستند، باید به نگرانی‌های‌شان رسیدگی کرده و در طرح موجود بازبینی کنید.

ابزار نظرسنجی پالس برای چکاپ‌های هفتگی عالی است. این به شما کمک می‌کند تا به‌عنوان یک مدیر از دید کلی خود پایین بیایید و به جزئیات احساس کارکنان خود بپردازید.

با دریافت بازخوردها‌ی بی‌درنگ،به روند تغییرات و میزان اثرگذاری آن‌ها بر روی کاکنان دست می‌یابید؛ بنابراین می‌دانید چه زمانی باید عقب‌نشینی کرده و تغییراتی در جهت رشد و توسعه افراد و سازمان اعمال کنید.

هنگامی که برنامه شما به نتیجه رسید، می‌توانید چرخه دیگری از بررسی‌های نظرسنجی کارکنان را شروع کنید. هدف از جمع‌آوری داده‌های نظرسنجی، بهبود مستمر سازمان و تبدیل آن به مکانی فوق‌العاده برای کار است.

این استراتژی به حفظ و نگهداری کارکنان بااستعداد و قوی بسیار کمک می‌کند همچنین تعاملات بین کارکنان را افزایش می‌دهد.

گزارش گالوپ نشان می‌دهد، شرکت‌هایی که میزان حس تعلق بالایی دارند، 21 درصد سودآورتر هستند که این امر نشان‌دهنده میزان اهمیت نظرسنجی پالس در سازمان‌های مختلف است.

افزایش حس تعلق کارکنان با بررسی نظرسنجی‌های پالس

بررسی منظم نظرسنجی‌ها به شما این امکان را می‌دهد که با تجربیات کارمندان خود در محل کار همگام شوید و به بهبود نقاط ضعف سازمان خود بپردازید. بااین‌حال، پیروی از بهترین شیوه‌های نظرسنجی پالس برای موفقیت طرح و برنامه شما بسیار مهم است.

ما می‌دانیم که ممکن است جا دادن نظرسنجی ‌و برنامه‌های عملیاتی کارکنان در میان‌برنامه‌های پرمشغله سازمان کار سخت و دشواری باشد. خوشبختانه، می‌توانید با استفاده از ماژول حال و هوا این مشکلات را پشت سر بزارید و روی حمایت از کارکنان خود تمرکز کنید.

همچنین می‌توانید در مسیر خود از گزارش‌های PowerBI حال و هوا استفاده کرده و به‌موقع به نقاط حساس رسیدگی کنید.

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.