HTML tutorial
| زمان مطالعه 7 دقیقه

پرسشنامه تعلق سازمانی

47 درصد از کارکنان همواره در محل کار احساس خستگی می کنند و بیش از یک چهارم آنها از تعادل ناسالم بین کار و زندگی شخصی خود رنج میبرند! شرکت‌هایی که به تعلق سازمانی و رضایت شغلی اهمیت می‌دهند، در بازار کار رقابتی ، بالاتر از بقیه قرار می‌گیرند.

اندازه گیری حس تعلق سازمانی می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما ابزارهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا احساس افراد خود را بسنجید و بهبودهایی ایجاد کنید که زمینه‌ساز پیشرفت همه در سازمان‌ باشد. پرسشنامه تعلق سازمانی یا دلبستگی سازمانی، به شما کمک می‌کند تا از وضعیت سازمان خود مطلع باشید و در جهت بهبود و افزایش دلبستگی سازمانی افراد خود، گام بردارید.

در ادامه این مقاله به موارد زیر می پردازیم:

حس تعلق سازمانی چیست؟

حس تعلق سازمانی، مفهومی‌ست که به میزان رضایت کارکنان از موارد زیر بستگی دارد:

 • وظایف روزانه
 • ارتباط با مدیر و همکاران
 • فرهنگ محل کار
 • حقوق و مزایا
 • تجربه کلی کارکنان و …

دلبستگی سازمانی سنگ بنای هر سازمان موفقی است. افراد حرفه‌ای به دنبال فعالیت سازنده و معنادار در سازمان هستند تا احساس کنند فعالیتشان با فرهنگ شرکت مرتبط است وشرکت برای زمان و تلاش آن‌ها ارزش قائل است.

چرا بررسی حس تعلق سازمانی مهم است؟

اهمیت حس تعلق سازمانی را نادیده نگیرید: طبق داده‌های ماژول حال و هوا، 53 درصد از کارمندانی که به سؤالات “نظرسنجی‌های پالس” ما پاسخ داده‌اند، در سال گذشته به دنبال شغل جدیدی بوده‌اند! شرکت‌ها باید به فکر پیاده‌سازی راه‌حل‌های بلندمدت برای افزایش تعلق و دلبستگی سازمانی افراد خود باشند تا بتوانند آنها را حفظ کنند.

حس شادی عموماً موجب فعال و سازنده‌تر شدن کارکنان و حس تعلق سازمانی منجر به موارد زیر می‌شود:

 • هزینه‌های کمتر
 • همکاری بهتر (با همکاران و رهبران)
 • افزایش وفاداری به سازمان
 • ارتباط مثبت و قوی با برند و نام سازمان

حس تعلق سازمانی چگونه بررسی می‌شود؟

در حالی که راه‌های زیادی برای سنجش تعلق سازمانی توسط متخصصان منابع انسانی و رهبران تیم وجود دارد، مهم‌ترین مسئله این است که کارکنان چه احساسی نسبت به سازمان و موقعیت‌ها‌یشان دارند.حال به بررسی برخی از راه‌ها‌ی اندازه‌گیری حس تعلق  و دلبستگی کارکنان به سازمان می پردازیم.

بررسی پالس

اگر نمی‌دانید ارزیابی حس تعلق سازمانی خود را چگونه و از کجا شروع کنید،نظر‌سنجی‌ها‌ی پالس ماژول حال و هوا می‌تواند بهترین دوست شما باشند. این نظر‌سنجی‌ها شامل یک سری سوالات استاندارد و کوتاه هستند که درک واضحی از احساسات تیم شما در طیف وسیعی از موضوعات در اختیار شما قرار می‌دهند از جمله:

 • تعادل زندگی کاری
 • فرهنگ سازمان
 • محیط کار
 • تعهد شغلی
 • رفاه کارکنان

برخی از سؤالات نظرسنجی تعلق سازمانی را می‌توان با استفاده از مقیاس کیفی (یعنی کاملاً موافقم – کاملاً مخالفم) و برخی دیگر را با مقیاس کمی (یعنی 1-10) پاسخ داد. همچنین توجه داشته باشید که پاسخ‌های نظرسنجی باید ناشناس بماند تا افراد شما بتوانند با اطمینان و بدون احساس ناامنی، بازخورد صادقانه ارائه دهند. سوالات باید مختصر و کوتاه باشند و برای جلوگیری از خستگی کارکنان، تعداد سوالات بهتر است کمتر از 15 سوال برای هر دوره، در نظر گرفته شود.

    به شما کمک می‌کند، سؤالات درستی بپرسید تا بینش درستی از عملکرد شرکت در مقابل کارمندان‌تان و روش بهبود حس تعلق سازمانی و رضایت شغلی دست یابید.

دریافت بازخورد به‌صورت ناشناس

یکی دیگر از راه‌های عالی برای اندازه‌گیری دلبستگی سازمانی کارکنان، ایجاد فضایی امن است که افراد بتوانند آزادانه نظرات صادقانه‌شان را در مورد هر چیزی از ابتکارات و فرهنگ شرکت تا میزان خوشحالی آنها از پیشرفت شغلی یا نقششان در کسب‌وکار  را بیان کنند.

جمع‌آوری بازخوردهای ناشناس کارمندان به شما کمک می‌کند تصویر واضح‌تری از پیشرفت به عنوان یک مدیر، غلبه بر موانع و ایجاد محیطی سالم تر و شادتر در سازمان خود به دست آورید.

جلسات یک به یک

در کنار بررسی عملکرد سالانه، برگزاری جلسات انفرادی بیشتر با کارمندان به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از میزان تعلق و دلبستگی سازمانی افراد خود داشته باشید. این جلسات می‌توانند جلسات رسمی، برنامه‌ریزی شده یا مکالمه کوتاه‌تر و غیررسمی‌تر در طول هفته یا ماه باشند.

علاوه بر اینکه چقدر زمان صرف برگزاری جلسات انفرادی یا ارسال پرسشنامه تعلق سازمانی خود می‌کنید، مهم است که در مورد نحوه پاسخگویی به این بازخورد‌ها فکر کنید تا کارمندانتان احساس کنند دیده شده‌اند و ارزشمند هستند. (سوالات مناسب برای جلسات یک به یک)

نمونه سوالات پرسشنامه تعلق سازمانی

بعد از بررسی روش‌ها‌‌ی اندازه‌گیری حس تعلق سازمانی، به سراغ فهرستی از سؤالات پرسشنامه تعلق سازمانی، ماژول حال و هوا می‌رویم:

 • آیا احساس می کنید تمام منابع لازم برای موفقیت در شغل خود را دارید؟
 • آیا احساس می کنید فرصتی برای رشد شغلی در این سازمان وجود دارد؟
 • در حال حاضر حجم کاری خود را چقدر معقول می‌دانید؟
 • آیا از قدردانی‌هایی که دریافت می‌کنید، راضی هستید؟
 • آیا از پروژه‌ای که در حال حاضر روی آن کار می‌کنید لذت می‌برید؟
 • تعادل کار و زندگی خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 • آیا احساس می‌کنید به خاطر عملکردتان منصفانه مورد قدردانی قرار‌ می‌گیرید؟
 • آیا از کار خود احساس رضایت می‌کنید؟
 • چقدر از میزان ارتباط با مدیر خود راضی هستید؟
 • رابطه کارفرما و کارمند خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

. با حال و هوا، کارمندان این گزینه را دارند که بازخورد خود را ناشناس ارسال کنند تا بتوانند در ارائه نظرات صادقانه خود احساس راحتی کنند

مزایای استفاده از پرسشنامه تعلق سازمانی

مزایای استفاده از پرسشنامه تعلق سازمانی، بی پایان است. وقتی بتوانید از مواردی که برای کارمندانتان مهم است آگاه باشید و برای رفع و بهبود آن برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید مشکلات را قبل از آنکه برجسته‌تر شوند بشناسید، از تشدید جلوگیری کنید و برای برطرف کردن آنها برنامه‌ریزی کنید.

پرسشنامه تعلق سازمانی به افراد شما این فرصت را می‌دهد تا نظرات خود را بیان کنند، بین تیم مدیریت و کارکنان اعتماد ایجاد می‌کند و فرهنگ گفتگوی شفاف را تقویت می‌کند.

پرسشنامه تعلق سازمانی را هر چند وقت یکبار ارسال کنیم؟

با توجه به کسب و کار شما، زمان ارسال می‌تواند متفاوت باشد. قانون یا قائده کلی برای اینکه چند وقت یکبار پرسشنامه تعلق سازمانی برای کارکنان ارسال شود وجود ندارد، اما توصیه می‌کنیم از ارسال نظرسنجی‌های سالانه طولانی و زمان‌بر خودداری کنید. زمان‌های ارسال پرسنامه تعلق سازمانی را کوتاه کنید و در عوض تعداد سوالات را کم کنید.

قبل از پرسشنامه تعلق سازمانی، بر اساس نیازها و حجم کاری کارکنان یک برنامه بسازید. هدف اصلی ارسال پرسشنامه تعلق سازمانی این است، که حس تعلق سازمانی و شادی افراد خود را افزایش دهید.

با نتایج پرسشنامه تعلق سازمانی چه باید کرد؟

ارسال پرسشنامه تعلق سازمانی اولین گام به سوی ایجاد یک تجربه شادتر و بهتر برای کارمندان شما است، اما نحوه برخورد شما با بازخوردهایی که جمع آوری می‌کنید، مسلماً مهم‌ترین قطعه از پازل است.

داده‌های ما نشان می‌دهند که 52% از مدیران پاسخ‌های پرسشنامه تعلق سازمانی را بررسی کردند اما هیچ اقدامی انجام ندادند. شما یکی دیگر از قربانیان این آمار نباشید و بر اساس داده‌هایی که جمع آوری کرده‌اید عمل کنید. به یاد داشته باشید که رضایت برای همه متفاوت به نظر می‌رسد، بنابراین زمانی را برای بحث در مورد نتایج نظرسنجی کارکنان با تیم خود اختصاص دهید تا ایده‌ها و ابتکارات جدید را با هم در میان بگذارید.

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.