HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

حفظ‌کارکنان با 7 روش ساده

حفظ‌کارکنان از مهم‌ترین و حیاتی ترین مسائل موجود در هر سازمان کوچک و بزرگی‌ست. روش‌های مختلفی برای حفظ‌کارکنان وجود دارد، اما چالش اصلی، ایجاد محیطی‌ست که افراد بخواهند در آن کار کنند. در چنین شرایطی، هیچ دلیلی برای ترک آنها وجود ندارد. امروزه بسیاری از شرکت‌ها در جهت جذب بهترین استعدادها هدف گذاری و تلاش ‌می‌کنند، و این مسئله باعث شده تا حفظ‌کارکنان به یک امر مهم و حیاتی در سازمان‌ها تبدیل شود.

ایجاد انگیزه

حتما شما هم می‌دانید که پول و سایر مزایا، انگیزه‌های بیرونی هستند و در درازمدت باعث افزایش حس تعلق کارکنان نمی‌شوند، اما درعین‌حال می‌دانیم که موارد گفته شده، فاکتورهای مهمی هستند و نمی‌توانیم از آنها چشم پوشی کنیم. در حقیقت ترکیب انگیزه‌های بیرونی و درونی، راز واقعی مشارکت، حس تعلق کارکنان و در نهایت حفظ‌کارکنان هستند.

شما باید حقوق کارکنان را بسیار رقابتی بپردازید و مواردی مانند بیمه کامل، مرخصی، مزایا و … باید طبق استاندارد‌های تعریف شده باشند. شرایطی را فراهم کنید تا کارکنان بتوانند در آن آزادانه تصمیم‌گیری کنند و صدای خود را به افراد و سازمان‌های مربوطه برسانند. در این صورت علاوه بر حفظ‌کارکنان باعث جذب افراد جدید هم می‌شوید.

اگر از شرکت‌های برتر در مورد “نحوه‌ی جذب استعدادهای برتر” سوال کنید، آنها به مسئله ارجاع کارکنان اشاره می‌کنند. به این معنا که افراد باهوش، افراد باهوش دیگری را می‌شناسند، و اگر شما یک مکان و محیط عالی برای کارکردن دارید، منطقی است که آن را به دوستان خود توصیه کنند!

در ادامه به توضیح 7 روش ساده جهت حفظ‌کارکنان سازمان می‌پردازیم.

 1. حقوق مناسب برای حفظ‌کارکنان حیاتی است

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای حفظ‌کارکنان باید انجام شود، پرداخت حقوق رقابتی‌ست. روزهایی که سازمان‌ها می‌توانستند از عدم آگاهی کارکنان از حق‌وحقوقشان سوءاستفاده کنند و کم‌تر از قیمت بازار به آنها حقوق بدهند، گذشته است. امروزه وب‌سایت‌های زیادی نرخ درآمد کارکنان در سطوح مختلف را به اشتراک می‌گذارند. به‌عنوان یک کارفرما، باید از آن وب‌سایت‌ها نیز استفاده کنید تا بفهمید چه مقدار حقوقی باید پرداخت کنید و اگر باهوش باشید، کمی بالاتر از نرخ بازار به کارکنان‌تان حقوق خواهید داد.

 1. ایجاد فرصت رشد

در کتاب Drive از دن پینک [۱]، در مورد مسائلی که واقعا به کارکنان انگیزه می‌دهند، صحبت می‌شود، با انگیزه نگه داشتن کارکنان راهی عالی برای حفظ آنها در سازمان‌ است. خودمختاری، تسلط و هدفمندی مواردی هستند که باعث ایجاد انگیزه در کارکنان می‌شوند، در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم. اگر مهارت‌های کارکنان به طور کامل مورداستفاده قرار نگیرد، آنها خسته می‌شوند و در نهایت می‌خواهند شرکت را ترک کنند.

کارمندان دوست دارند، در هر کاری رشد کرده و بهتر شوند، اما نکته مهم این است که به روش صحیح این مسیر رشد را طی کنند. در کتاب Drive، دن پینک مفهومی به نام Goldilocks را بیان می‌کند. کارهای طلایی، آن‌هایی هستند که، برای کارکنان شما نه خیلی آسان هستند و نه خیلی سخت. به گفته پینک، اگر یک کار خیلی آسان باشد، کارکنان خسته می‌شوند و اگر خیلی سخت باشد، ممکن است افراد را ناامید یا مضطرب کند؛ بنابراین برای بهبود و رشد کارکنان باید از برنامه و مسیرهای شغلی‌ صحیح و مستمر استفاده کنید. شما می‌توانید در همین زمینه ازشکوفان، که یکی از ماژول‌های نرم افزار مدیریت منابع انسانی دیوان هست استفاده کنید!

 1. حس و حال تغییر جهان

انگیزه دیگری که دن پینک در مورد آن صحبت می‌کند، هدف است. کارکنان باید احساس کنند کاری که انجام می‌دهند مهم و هدفمند است. راه انجام این کار، تغییر نگاه کارکنان به شغل‌شان است. ساده‌ترین راه برای انجام این کار به‌عنوان یک کارفرما، ایجاد بیانیه ”مأموریت ما “ است. یک مثال خوب استارباکس است:

مأموریت ما: الهام بخشیدن و پرورش روح انسان – هر نفر، یک فنجان و یک محله در یک‌زمان!

 1. خودمختاری

محرک نهایی که دن پینک در مورد آن صحبت می‌کند، خودمختاری است. اجازه دهید کارکنان تصمیم بگیرند که روی چه چیزی کارکنند. آنها باید احساس مالکیت نسبت به کار خود داشته باشند تا حس تعلق و مسئولیت‌پذیری‌شان افزایش پیدا ‌کند. اینکه کارکنان اجازه و قدرت تصمیم‌گیری در مورد کارشان را داشته باشند، نشان‌دهنده میزان احترامی است که شما به‌عنوان کارفرما به آنها می‌گذارید! کارکنان متقابلاً قدردان این مسئله خواهند بود.

 1. مصاحبه اقامتی (مصاحبه‌های ماندن)

مصاحبه اقامتی ، (مصاحبه‌های ماندن) ایده‌ای بسیار هوشمندانه است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. قبل از پرداختن به این مورد بهتر است با مفهوم  مصاحبه خروج کمی بیشتر آشنا شویم.

مصاحبه خروج زمانی انجام می‌شود که یک کارمند شرکت را ترک می‌کند، در این مرحله شما با آنها ملاقات می‌کنید و از آنها می‌پرسید که چرا می‌خواهند شرکت شما را ترک کنند. شما باید سعی ‌کنید تا حد ممکن قبل از رفتن آنها اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید نحوه کار کارکنان آینده را به این وسیله بهبود ببخشید.

مصاحبه نگهداشت یا مصاحبه ماندن نیز مشابه مصاحبه خروج است، با این تفاوت که شما منتظر نیستید تا کارمندتان استعفا دهد تا با او مصاحبه کنید. در مصاحبه ماندن از آنها سؤالاتی مانند:

 • چرا سازمان ما رو برای کار انتخاب کردی؟
 • چه چیزهایی باعث شده هنوز با ما همکاری کنی؟
 • چه چیزهایی ممکنه باعث بشه از اینجا بری؟
 • به نظرت عملکرد مدیرهای مستقیمت توی شرایط مختلف مناسبه؟
 • چیزی توی شغلت هست که بخوای بهترش کنی یا تغییرش بدی؟

این دست از اطلاعات بسیار ارزشمند و مفید هستند.

 1. قدردانی‌کارکنان

سازمان‌هایی که به طور منظم از کارکنان خود قدردانی و تشکر می‌کنند، بسیار پیش‌گام‌تر از سازمان‌هایی هستند که این کار را انجام نمی‌دهند! بر اساس تحقیقات، کارمندان ترجیح می‌دهند از سوی همکاران خود تقدیر شوند تا از سوی مدیران، چرا که همکاران شما بیشتر در جریان روند کاری شما هستند؛ بنابراین بازخورد آنها واقعی‌تر است. در این زمینه دیوان به شما قابلیت کارت ‌های حس‌های خوب، از ماژول حال و هوا را پیشنهاد می‌دهد که از طریق آن کارکنان می‌توانند از یکدیگر قدردانی کنند!

حفظ‌کارکنان در گرو سلامتی آنهاست

سلامت کارکنان که یکی از 10 معیار حس تعلق کارکنان می‌باشد، که اگر به درستی برای آن برنامه ریزی کنیم، می‌توانیم حس تعلق آنها را بهبود ببخشیم و در نتیجه  باعث افزایش حفظ‌کارکنان شویم. کارکنان سالم بهره‌وری بیشتر و هزینهٔ کمتری دارند؛ بنابراین این سرمایه‌گذاری روی سلامت کارکنان یک بازی برد – برد برای شرکت شماست. با این کار به آنها نشان می‌دهید که به‌اندازه کافی به‌سلامتی آنها اهمیت می‌دهید و می‌خواهید آنها در وضعیت خوبی باشند، که این خود یک حرکت خوب و روبه‌جلو در زمینه حفظ‌کارکنان است. همچنین می‌توانید فعالیت‌های روزمره سالم و‌ گوناگونی مانند جلسات پیاده‌روی در برنامه روزانه سازمان‌تان قرار دهید!

شما برای حفظ‌کارکنان ‌تان چه می‌کنید؟

حفظ‌کارکنان یک فرایند طولانی‌مدت است، چیزی که باید دائماً روی آن کارکرد تا واقعاً به‌درستی انجام شود، از این جهت نیازمند یک برنامه جدی و هدفمند ‌است. شما می‌خواهید یک محیط سالم و حرفه‌ای ایجاد کنید که مردم را تشویق به کار معنا‌دار کند.می‌توانید با استفاده از نرم افزار مدیریت منابع انسانی دیوان ، حال و هوای واقعی افرادتان را جمع آوری و برای آنها مسیر رشد و ارتقاء تعریف کنید و در همین راستا، برنامه حفظ‌کارکنان تان را به طور هدفمندی پیش ببرید!

شما برای حفظ کارمندان خود چه می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید!

[1] Daniel H. Pink

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.