HTML tutorial
| زمان مطالعه 4 دقیقه

10 معیار حس تعلق کارکنان در سازمان

حتما شما هم در مورد حس تعلق کارکنان شنیده‌اید. شاید حتی شنیده باشید که باید آن را اندازه بگیرید. اما دقیقاً چه چیزی را باید اندازه گیری کنید؟ به نظر شما مهم‌ترین معیارهای حس تعلق کارکنان که مدیران باید به آن توجه داشته باشند چیست؟
چندین معیار وجود دارد که می‌توانید برای ارزیابی سطوح تعامل تیم خود، در نظر بگیرید. این معیارها در کنار هم قرار می‌گیرند، تا تصویری از احساسات افراد تیم شما ایجاد کنند. درادامه به 10 معیاری که به احساس دلبستگی کارمندان و بهبود عملکرد تیم شما کمک می‌کند، می‌پردازیم.

نحوه سنجش میزان حس تعلق کارکنان

دانستن اینکه با چه معیارهایی حس تعلق کارکنان را باید اندازه‌گیری کنید یک چیز است؛ اما مهم‌تر از آن این است که، چگونه این اندازه‌گیری را به بهترین شکل انجام دهید.
مهم‌ترین بخش این اندازه گیری، انجام آن به طور مداوم در طول زمان است. اگر فقط هر چند وقت یکبار، حس و حال کارمندان‌تان را بسنجید، در نهایت با تصویری کلی، در آن روز یا هفته خاص مواجه خواهید شد، بدون اینکه هیچ دیدگاهی در مورد چگونگی تکامل آن احساسات در طول زمان داشته باشید.

سوالی که به وجود می‌آید این است که، چگونه بدون اضافه کاری حس تعلق کارکنان خود را افزایش دهید؟
با استفاده از نظرسنجی‌های حال و هوا ، که به طور خودکار برای همه اعضای تیم شما ارسال می‌شود، می‌توانید به سادگی، حس و حال کارکنان‌تان را درک کنید. این نظرسنجی‌ها تمام 10 معیار حس تعلق کارکنان را در قالب گزارش‌هایPowerBI در نظر گرفته و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

10 معیار  ایجاد حس تعلق کارکنان

 1. ارتباط با مدیر

  یکی از معیار‌های مهم حس تعلق، ارتباط با مدیر است. افراد باید احساس حمایت، درک و قدرانی را از مدیران خود دریافت کنند. این معیار فرصت طلایی برای مدیران، جهت توجه به حال و هوای اعضای تیم و تقویت ارتباطات‌شان با آنها هست.

 2. بازخورد

بازخورد یک هدیه است و به ما کمک می‌کند تا مباحث را از منظر دیگری ببینیم. بازخورد متفکرانه، همواره به رشد و توسعه مداوم افراد در محل کار کمک می‌کند. وقتی تجربه کارکنان‌تان را می‌شنوید، ترجیحات و دغدغه افراد را بهتر می‌شناسید. شما می‌توانید شروع به ایجاد فرهنگ بازخورد در تیم خود کنید، به این صورت که بازخورد با احترام به آنها داده و با قدردانی دریافت می‌شود.

 1. رشد شخصی

کارمندان می‌خواهند مسیر روشنی را برای پیشرفت حرفه‌ای خود ببینند. این به معنای تلاش برای بهبود مجموعه مهارت‌های خود، داشتن استقلال در نحوه تکمیل کارشان و احساس هدفمندی در وظایفی است که به آنها محول شده است.
اندازه‌گیری احساسات کارکنان، حول محور رشد شخصی آنها در محل کار، به شما کمک می‌کند تا یک محیط تیمی بسازید و زمینه پیشرفت‌شان را فراهم کنید. این به معنای عملکرد بهتر کارکنان و تعامل بهتر برای تیم شما است.
وقتی بدانید افرادتان کجا نیاز به حمایت دارند، می‌توانید شرایطی را برایشان فراهم کنید تا، بهترین عملکرد را داشته باشند و تکامل پیدا کنند.

 1. ارتباط با همکاران

وقتی کار تیمی نباشد، عملکرد سازمان آسیب می‌بیند. بنابراین اینکه کارکنان باهم ارتباط سالم و خوبی داشته باشند، بسیار مهم و ضروری است. اعتماد و درک درست از همکاران کمک می‌کند تا، آنها بتوانند همکاری بهتری با‌هم داشته باشند و به بهترین عملکرد خود برسند.

 1. تندرستی

رفاه کارکنان از الویت‌های یک مدیر خوب است. اندازه‌گیری سلامت کارکنان باعث می‌شود تا مسائلی را که افراد کمتر درباره آن صحبت می‌کنند، شناسایی کنید. مسائلی مثل دسترسی به خدمات سلامتی مناسب، بیمه، سلامت روان محیط کار و…
به عنوان یک مدیر شما می‌توانید افرادتان را تشویق کنید تا مرخصی بگیرند و علایق خود را خارج از محل کار دنبال کنند. این به کاهش استرس در محل کار و فرسودگی شغلی کمک می‌کند.

 1. قدردانی

افراد همواره نیاز دارند که از سوی مدیران و همکاران‌شان احساس ارزشمند بودن، دریافت کنند.
این قدردانی می‌تواند به سادگی گفتن: «حضور و عملکردت توی این پروژه باعث شد، روند کارها خیلی سریع‌تر از همیشه باشه». این کار یکی از کم‌هزینه‌ترین و پرتأثیرترین راه‌ها برای حفظ حس تعلق کارکنان هست. از بررسی این معیار، اطلاعات ارزشمندی مانند:
افراد دوست دارند چگونه از کارشان تقدیر شود؟
کارکنان در تیم‌های مختلف، چند وقت یکبار نیاز به این دست قدردانی‌ها دارند؟
شما به عنوان مدیر، با تقدیر از کارمندان، انگیزشان را بهبود می‌بخشید، که این کار نه تنها باعث افزایش میزان وفاداری آنها به سازمان می‌شود، بلکه فرهنگ شرکتی مثبت‌تری ایجاد می‌کند. در مقاله تقدیر از کارمندان با 8 روش کاربردی به کشف مؤثرترین روش‌های تقدیر از کارمندان می‌پردازیم.

 1. همسویی

برای اینکه تیم‌تان در مسیر و جایگاه درستی باشد، به فردی نیاز دارید که اهدافش همسو با اهداف شرکت باشد، اما این همسویی شرکت چیزی فراتر از درک و هماهنگی با اهداف کلی است. در حقیقت بیانگر این است که آیا مردم از عملکرد و مسئولیت اجتماعی شرکت راضی هستند یا خیر.
معیار همسویی ارتباط مستقیم با موضع تیم شما در مسائل مختلف دارد. اگر افراد مسیر استراتژیک شما را درک نمی‌کنند، با آنها جلسات یک به یک یا گروهی بگذارید و یا اگر اعضای تیم احساس نزدیکی به ارزش‌های سازمان نمی‌کنند، می‌توانید ارزش‌های تیمی را با هم بسازید.

 1. شادی

در حالی که شادی به عوامل مختلف در محیط کار و خارج از آن متکی است، هر مدیری دوست دارد تیمی شاد داشته باشد. هدف از اندازه گیری شادی، ارزیابی عواملی است که مختص کار هستند. به عنوان یک مدیر می‌توانید حمایت‌ها و کارهای زیادی در راستای داشتن تیمی شادتر و سالم تر انجام دهید.

 1. رضایت

رضایت شغلی، عموماً به معنای رضایت افراد از نقش خود در تیم یا شرکت، ساختار فیزیکی، تکنولوژیکی که با آن کار می‌کنند و پاداش و مزایا آنهاست. رضایت کارکنان یک معیار مهم ایجاد حس تعلق است. مواردی مانند:

 •     آیا فکر می کنند حقوقشان منصفانه است؟
 •     آیا آنها برای انجام کار خود تجهیزات و ابزار لازم را دارند؟
 •     آیا در تیم و نقش درستی فعالیت می‌کنند؟

اگرچه ممکن است شما مسئول مالی سازمان نباشید، اما می‌توانید از اعضای تیم خود دفاع کنید تا حقوق و مزایای منصفانه‌ای دریافت کنند چرا که حقوق مناسب برای حفظ‌کارکنان حیاتی است. برای افرادتان به عنوان یک رابط عمل کنید؛ تا بتوانند منابعی را که برای انجام کارشان نیاز دارند، به دست آورند. با کارمندان خود، برای تحقق اهداف فردیشان برنامه ریزی کنید، تا بتوانند مهارت‌هایشان را در آن مسیر توسعه دهند.

 1. سفیر

معیار سفیر، دید بسیار خوبی نسبت به میزان حمایت افراد از سازمان می‌دهد. به زبان ساده به این سوال که، آیا کارمندان حامیان واقعی شرکت هستند یا خیر، پاسخ می‌دهد. کارمندان متعهد و با انگیزه تبدیل به سفیران برند می‌شوند، که به اهداف شرکت باور دارند، مشتاقانه انرژی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.
واضح است که هرچقدر این معیار در بین افرادتان قوی تر باشد، عملکرد کلی سازمان بهتر است.
پیگیری این مورد به شما کمک می‌کند تا، متوجه شوید که کارمندان چه چیزی را در مورد کار در شرکت شما بیشتر دوست دارند.

فراتر از معیارهای حس تعلق کارکنان!

هدف اصلی از سنجش میزان حس تعلق کارکنان در تیم شما این نیست که امتیاز آنها به 10/10 برسد. مطمئناً حفظ حس تعلق کارکنان مزایای زیادی دارد. این 10 معیار حس تعلق کارمندان به شما تصویر واضحی از احساس افراد در زمینه‌های مختلف می‌دهد، بنابراین می‌توانید نقاط قوت و ضعف را شناسایی کنید و در جهت حفظ نقات قوت و بهبود نقاط ضعف سازمان، برنامه ریزی کنید.

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.