HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

اهمیت حس تعلق سازمانی

موفقیت یک شرکت تا حد زیادی به حس تعلق سازمانی افراد بستگی دارد. کارکنانی که آینده کاری خود را در یک شرکت سرمایه گذاری می‌کنند،به سمت رضایت و انعطاف پذیری، نوآوری و بهره‌وری بالاتر حرکت می‌کنند.بر اساس گزارش وضعیت محیط کار جهانی 2021 گالوپ، تنها 20 درصد از کارمندان در سرتاسر جهان حس تعلق سازمانی را تجربه می‌کنند که نسبت به سال 2019 دو درصد کاهش پیدا کرده است.رهبران باید با با این روند نزولی مقابله کنند.

به عنوان یک مدیر،با تشخیص اهمیت حس تعلق سازمانی، می‌توانید به افراد خود برای پیداکردن اشتیاق و انگیزه درونی‌شان کمک کنید.بیایید بررسی کنیم که چرا تعلق سازمانی بسیار مهم است، چگونه اندازه گیری می شود، و چه کاری می توانید برای ارتقای تعلق سازمانی در کارکنان خود انجام دهید.

6 دلیل اهمیت حس تعلق سازمانی کارکنان

   1. بهره‌وری

بهره‌وری به ساعت کاری افراد نیست، بلکه منظور از بهره‌وری کیفیت و تجربه کامندان است.

به گفته گالوپ، واحدهای تجاری با سطح تعلق سازمانی بالاتر از 18 درصد بهره‌وری بیشتر برخوردارند.جای تعجب نیست که افزایش تعلق سازمانی منجر به افزایش بهره‌وری می‌شود.کارمندانی که از حس تعلق برخورداراند روی کار خود سرمایه گذاری و روی کار خود تمرکز می‌کنند،در مقابل کارکنان بی تفاوت اغلب روزهای خود را در انتظار پایان کار می گذرانند.

   2. رضایت کارکنان

بهره وری بالا قدم به قدم با رضایت شغلی جلو می‌رود.افرادی که از حس رضایت شغلی برخوردارند، تعلق سازمانی را در فرهنگ شرکت پیدا و با پیشرفت کاری، به خود افتخار می‌کنند.

آنها از تعادل سالم بین کار و زندگی خود لذت می برند و با اشتیاق ظاهر می شوند و منجر به کسب و کار موفق‌تر و خروج کمتر کارمندان می‌شود.

   3. حفظ کارکنان

رهبران و تیم منابع انسانی از حفظ کارکنان بهبود یافته با حس تعلق بالا در سازمان خود سود می‌برند.

طبق آمار بدست آمده از کاربران حال و هوا در نظرسنجی‌های یهویی ، بیش از نیمی (53٪) از افراد اخیراً به دنبال فرصت های شغلی بهتری بوده‌اند.شما می توانید با افزایش حس تعلق سازمانی ، حفظ کارکنان خود را بهبود بخشید.

   4. سفیر برند

با افزایش تعلق سازمانی کارکنان، می توانید به سرعت کارمندان را به سفیران برند تبدیل کنید. کارمندان متعهد و با انگیزه که به اهداف شرکت باور دارند، مشتاقانه انرژی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

همانطور که کارمندان بدون حمایت رهبری نمی توانند پیشرفت کنند، یک تجارت موفق نیز بدون حمایت کارمندانش به موفقیت نمی‌رسد.

هم مشتریان و هم افراد جدید به نظرات کارمندان فعلی شما اعتماد دارند. کارکنان با تعلق سازمانی بالا منجر به بازاریابی هر چه بیشتر شرکت‌تان می‌شوند.

   5. فرهنگ شرکت

هنگامی که از استراتژی های تعلق سازمانی کارکنان استفاده می کنید، روحیه تیم خود را بالا می‌برید. کارکنان‌ در مسیر حمایت از شرکت و یکدیگر یک فرهنگ سازمانی قدرتمند، در محل کار ایجاد می کنند که می توانید با استفاده از راهکارهای متفاوت آن را تقویت کنید.

   6. رضایت مشتری

کارمندان متعهد تمایل دارند در محل کار احساس مفید بودن داشته‌باشند ،با انرژی کار کنند و در کارهای روزانه خود رضایت بیشتری پیدا کنند.بنابراین با بالارفتن تعلق سازمانی کارکنان، افراد با نگرشی مثبت به مشتریان خدمات ارائه می‌دهند.

آخرین باری را در نظر بگیرید که به یک رستوران رفتید.اگر کارکنان رستوران با بی‌حوصلگی و یا حواس پرتی با شما رفتار می‌کردند آیا تمایلی به برگشتن به آن رستوران را داشتید؟احتمالا نه!

بیایید کمی دقیق تر به مزایای اولیه تعلق سازمانی کارکنان نگاه کنیم:

مشتریان می توانند تفاوت بین یک کارمند فعال و غیرفعال را تشخیص دهند.برای مثال یک پیشخدمت از دیدن شما هیجان زده است، نکات مفیدی در مورد منو ارائه می دهد و شما را مشتاقانه بدرقه می کند.در مقابل پیشخدمت دیگری با بی حوصلگی به شما پاسخ می‌دهد و خستگی خود را به شما انتقال می‌دهد.

افزایش تعلق سازمانی کارکنان در شرکت شما،موجب تعامل بهتر کارمندان با مشتریان می‌شود. به عبارت ساده‌تر، کارکنان خوشحال به معنای مشتریان خوشحال اند.

تعلق سازمانی کارکنان را چگونه بسنجید؟

شما می توانید از چندین استراتژی برای اندازه‌گیری موثر حس تعلق سازمانی کارکنان استفاده کنید.به کارمندان خود این فرصت را بدهید که از طریق نظرسنجی، جلسات انفرادی و مصاحبه به طور منظم با شما ارتباط برقرار کنند.

نظرسنجی از کارکنان

نظرسنجی‌های کارمندان اطلاعات ارزشمندی را در مورد اینکه تیم شما چه احساسی را تجربه می‌کنند، ارائه می دهد.

می‌توانید تعلق سازمانی کارکنان را با استفاده از نظرسنجی‌هایی که معیارهای مهم را اولویت‌بندی می‌کنند، اندازه‌گیری کنید، مانند:
10 معیار تعلق سازمانی کارکنان

جلسات یک به یک

با استفاده از آنچه از نظرسنجی‌های کارکنان خود یاد می‌گیرید، می‌توانید جلسات انفرادی با هر یک از اعضای تیم برای جشن گرفتن دستاوردها و رفع نگرانی‌ها برگزار کنید.از جلسات انفرادی استفاده کنید تا عمیق‌تر در مورد آنچه که هر کارمند را از تعلق سازمانی باز می‌دارد، جست‌و‌جو کنید.

مصاحبه ماندن یا خروج

زمانی که یک کارمند، تیم را ترک می‌کند، رهبران مصاحبه‌های خروجی را انجام می‌دهند تا درباره تجربیات خود بیشتر بیاموزند و در مورد برخی از دلایل جدایی از سازمان صحبت کنند.

همچنین می‌توانید از مصاحبه‌های ماندن استفاده کنید تا در مورد مسائل احتمالی قبل از از دست دادن یکی از اعضای ارزشمند تیم اطلاعات کسب کنید. از مصاحبه های اقامتی به طور منظم برای ارتباط با تیم خود و بهبود حفظ کارکنان استفاده کنید.

امتیازات خالص پروموتر کارکنان (eNPS)

امتیاز خالص پروموتر (NPS) تنها سوالی است که می توانید از مشتریان و کارمندان بپرسید تا وفاداری خود را اندازه گیری کنند. پرسیده می‌شود “چقدر احتمال دارد که … را توصیه کنید؟” و از پاسخ دهنده می خواهد که در مقیاس یک تا 10 امتیازی را انتخاب کند.

مدل امتیاز خالص ارتقا دهنده کارمند (eNPS) [۱]در اندازه گیری حس تعلق سازمانی کارکنان بسیار موثر است.

سه استراتژی برای بهبود تعلق سازمانی کارکنان

ما ثابت کردیم تعلق سازمانی کارکنان مسئله‌ای مهم برای رهبران شرکت و تیم است.به خاطر داشته باشید حفظ حس تعلق کارکنان یک امر یکباره نیست بلکه نیاز به تکرار و تداوم دارد.

بیایید به اقداماتی بپردازیم که می توانید برای بهبود تعلق سازمانی کارکنان خود انجام دهید.

   1. طرح های توسعه بسازید

داده‌های حال و هوا نشان می‌دهد که 73 درصد از کارمندان معتقدند که می‌توانند اهداف واضح‌تری از رهبری دریافت کنند. یک نیروی کار متعهد دقیقاً می‌داند که کارفرما چه انتظاراتی دارد و کسب و کار در سطح شرکت و تیم به سمت چه چیزی حرکت می کند.

هنگامی که برای هر کارمند یک برنامه توسعه حرفه‌ای ایجاد می کنید، با ارائه اهداف و انتظارات واضح، از رشد کارمند خود حمایت می‌کنید. از جلسات انفرادی برای تعیین اهداف شخصی و مراحل لازم برای رسیدن به آنها استفاده کنید.

هنگام ایجاد یک برنامه توسعه کارکنان،موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • ارزش های شخصی و مرتبط با شرکت
 • اهداف شخصی و مرتبط با شرکت
 • فرصت‌های آموزشی و مربیگری
 • نیازهای پشتیبانی و ارتباطی
 • نیازهای سلامت جسمانی
 • نیازهای سلامت روان

بر اساس داده‌های حال و هوا ، 26 درصد از پاسخ‌دهندگان احساس می‌کنند که سازمان‌شان به سلامت روانشان اهمیتی نمی‌دهد. با در نظر گرفتن آنچه که برای کسب‌وکار و کارکنان بهترین است، نشان دهید که به افرادتان اهمیت می‌دهید.

    2. در تیم خود ارتباطات ایجاد کنید

با ایجاد یک محیط کاری که در آن کارکنان شما احساس ارزشمندی می کنند ، ارتباط موثری در تیم خود ایجاد کنید.

شما می‌توانید کارمندان خود را در تصمیم‌گیری‌های تجاری مشارکت دهید.یک نیروی کار متعهد در موفقیت شرکت سرمایه گذاری می کند و می خواهد برای رسیدن به اهداف شرکت قدمی بردارد.

در نهایت، کارکنان را تشویق کنید که به یکدیگر بازخورد بدهند.بر اساس داده‌های نظرسنجی یهویی ما، 28 درصد از پاسخ‌دهندگان آرزو دارند بازخورد بیشتری از همکارانشان دریافت کنند.

   3. بازخورد معنادار به کارمندان بدهید

داده‌‌های بدست آمده نشان‌ می‌دهد تنها 25 درصد از کارمندان احساس می‌کنند،بازخورد کافی از مدیران خود دریافت می‌کنند.تعلق سازمانی موثر کارکنان به معنای ارائه بازخورد سازنده است که گام های عملی مناسبی برای بهبود ارائه می دهد.

کارکنان خود به ابزارهای بهبود تعلق سازمانی مجهز کنید.

سوالات متداول در مورد حس تعلق کارمندان

آیا احتمال ترک کار کارکنان متعهد کمتر است؟

بر اساس گزارش گالوپ، کسب و کارهایی که کمترین میزان تعلق سازمانی کارکنان را دارند، 43 درصد نرخ گردش مالی بالاتری دارند. درک دلیل این امر آسان است.

هنگامی که در موفقیت کارمندان را مشارکت می دهید، نیروی کار شما بیشتر در کسب و کار سرمایه گذاری می کند و نسبت به کار اشتیاق بیشتری خواهد داشت.

تعلق سازمانی کارمندان زمانی بهبود می‌یابد که اعضای تیم احساس کنند که شنیده می‌شوند، مورد قدردانی قرار می‌گیرند و با آن‌ها منصفانه رفتار می‌شود. در صورت نبودن حس تعلق، کارکنان انگیزه ای برای ماندن در کنار هم ندارند.

آیا حس تعلق باعث بهره‌وری بیشتری می‌شود؟

بله، برای افزایش بهره وری و موفقیت تجاری، رهبران باید تعلق سازمانی کارکنان را در نظر بگیرند. کارمندان شما زمانی که در محل کار خود احساس تعلق داشته باشند، کارآمدتر عمل می کنند.

داده‌های گالوپ نشان می‌دهد،کسب‌وکارهایی که بیشترین تعلق سازمانی کارکنان را دارند از ۱۸ درصد بهره‌وری بیشتر، ۲۳ درصد سود بیشتر و ۸۱ درصد غیبت کمتر در مقایسه با شرکت‌هایی با کمترین تعلق سازمانی بهره می‌برند.

تعلق سازمانی، همکاری بین رهبران و کارکنان را افزایش می‌دهد. کارمندان می دانند که باید چه کاری انجام دهند و چگونه آن را انجام دهند. آن‌ها فعالانه با محرک‌های سازمانی درگیر می‌شوند و در نتیجه تولید و نوآوری بیشتری ایجاد می‌کنند.

آیا کارکنان متعهد شادتر هستند؟

تعلق سازمانی کارکنان ممکن است مترادف با شادی نباشد، اما این مفاهیم در هم تنیده هستند. تعلق سازمانی کارکنان تجربه مثبت آن‌ها را تشویق می کند.

آیا کارکنان متعهد هر روز به مدت هشت ساعت متوالی احساس شادی خواهند داشت؟ نه الزاما اما احتمالاً در زندگی شخصی و حرفه ای خود شادتر خواهند بود.

کارکنان متعهد:

 • تعادل راحت کار و زندگی را حفظ کنید.
 • با مشکلات کاری مانند استرس، رودررو مقابله کنید.
 • در محل کار احساس مفید بودن داشته‌باشید.
 • از مهارت های منحصر به فرد خود استفاده کنید.
 • رضایت را در شغل خود پیدا کنید.

همه این جنبه‌های تعلق سازمانی کارکنان شادتری را به همراه می‌آورند.

نرم افزار حس تعلق سازمانی کارکنان 

بهبود حس تعلق کارکنان می تواند برای مدیران مستقیم و دیگر رهبران کسب و کار دلهره‌آور باشد. به عنوان یک رهبر، می‌دانید که چرا تعلق سازمانی کارکنان برای استراتژی کسب و کار شما ضروری است.

خوشبختانه، دنیای فناوری محور امروزی شامل خدماتی است که تعامل کارکنان را آسان‌تر می کند. ماژولی مانند حال و هوا همه ابزارهایی را که برای اندازه‌گیری حس تعلق سازمانی و بهبود عملکرد نیاز دارید،در اختیار شما قرار می‌دهد.

راه حل حال و هوا به کارمندان اجازه می‌دهد تا به نظرسنجی‌های هفتگی یهویی پاسخ دهند و بازخورد ناشناس را به شما و دیگر رهبران شرکت ارائه دهند. سیستم ما گزارش‌های آسانی با بینش‌های عملی تولید می‌کند تا به شما در رسیدگی به مسائل سخت و یافتن راه‌حل‌های جدید کمک کند.

[1]امتیاز خالص پروموتر کارمند (eNPS) یک راه ساده برای ردیابی وفاداری و غرور سازمان شما است.eNPS یک ابزار تعامل کاربر پسند را ارائه می دهد که می توانید از آن برای تجزیه و تحلیل رضایت کارکنان و شناسایی زمینه هایی برای بهبود مستمر استفاده کنید.

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.