HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

آیا از کارکنان خود قدردانی می‌کنید؟

این که کارکنان خود را، به خاطر کاری که انجام می‌دهند تشویق کنید، یک مهارت رهبری محسوب می‌شود و تاثیر خیلی مهمی روی بهره‌وری ، نگهداری، روحیه فردی و تیمی و حتی رضایت مشتری دارد. اما در هر حال آمار نشان میدهد که بسیاری از رهبران به درستی این کار را انجام نمی‌دهند. بیش از هزاران گزارش‌ ارزیابی 360 درجه رهبری، نشان می‌دهد که، رابطه‌ای قوی بین قدردانی و حس تعلق کارکنان وجود دارد. همانطور که گفته شد تنها تعداد کمی (حدود10درصد) از مدیران مهارت قدردانی از کارکنان خود را دارند. این دسته از مدیران، احتمال اینکه کارکنانی با حس تعلق بالاتر وعلاقه‌مند به پیشرفت داشته باشند، بیشتر است.

تحقیقات شفاف‌اند!

تقدیر به جا و درست مدیران، حس تعلق کارکنان را بالا می‌‌برد، که این حس تعلق خروجی‌های بزرگی را برای سازمان به همراه دارد. با توجه به داده‌هایی که از رهبران صنایع مختلف جمع‌آوری شده، معیارهایی از قبیل روحیه، بهره‌وری، عملکرد، رضایت مشتری و حفظ کارکنان زمانی افزایش می‌یابد که، مدیران مهارت تقدیر از کارکنان خود را داشته باشند.

با این حال، رهبران زیادی وجود دارند که در انجام مکرر و ماهرانه این کار شکست می‌خورند. طبق نظرسنجی‌ای که در یک شرکت مراقبت‌های بهداشتی انجام شد، 29 درصد از کارکنان بر این باور بودند که در طی یک سال گذشته هیچگونه قدردانی از آن‌ها نشده است.

نمودار زیر تجزیه و تحلیل بخشی از ده‌ها هزار ارزیابی 360 درجه ایست که ما جمع‌آوری کردیم. داده‌ها نشان دهنده تاثیر تقدیر از کارکنان در سطوح مختلف بر روی حس تعلق آن‌هاست. رهبرانی که در 10 درصد پایین رتبه‌بندی شده اند، حس تعلق کارکنان‌شان در صدک 27 ام و در مقابل آن رهبرانی که در 10 درصد بالاتر رتبه‌بندی شده اند، میزان حس تعلق کارکنان‌شان در صدک 69 قرار دارد.

تقدیر از کارکنان

رهبرانی که در 10 درصد بالاتر رتبه‌بندی شده‌اند ، کارمندانی با مشخصات زیر دارند:

 • احساس می‌کنند بهتر در جریان کارها قرار می‌گیرند.
 • احتمال تغییر شغل بسیار پایین‌تری دارند.
 • در انجام وظایفی که به آن‌ها محول می‌شود، کوشاتر‌اند.
 • احساس می‌کنند با آن‌ها منصفانه‌تر رفتار می‌شود.

آیا همه افراد تقدیر و تشکر رو دوست دارند؟

ما در یک نظرسنجی جهانی، از بیش از 1200 نفر، راجع به تقدیر و تشکر در کار سوال کردیم و حدود 33درصد از افراد، ترجیح میدادند که مورد تقدیر و تشکر قرار نگیرند!

از تمام این افراد پرسیده شده بود که ” آیا دوست دارید به خاطر کارهایی که انجام می‌دهید از شما تقدیر و تشکر شود؟” ما انتظار پاسخ “بله” از اکثریت کارکنان برای این سوال داشتیم. چرا که به طور پیش فرض فکر می‌کنیم انسانها به تقدیر و تشکر علاقه نشان می‌دهند.

برای بسیاری از افراد تقدیر به معنای تحسین شدن در یک جلسه عمومی است. اما برای برخی دیگر اینکه همه نورافکن ها به سمت‌شان باشد، خجالت‌آور است. حال به هر دلیلی مثل شخصیت یا شاید تربیت فرهنگی، تقدیر و تشکر عمومی آن‌ها را معذب می‌کند. به عبارتی این دسته از افراد با نحوه دریافت تقدیر از سوی دیگران مشکل دارند.

رهبران با مهارت تقدیر

ما تجزیه و تحلیل وسیعی از 658 رهبر، با استفاده از داده‌هایی که در مورد ترجیحات آنها برای نحوه تقدیر از کارکنان داشتیم؛ انجام دادیم. از این تعداد، 513 مدیر تمایل شدیدی برای تقدیر کردن از کارکنان داشتند در حالی که 145 مدیر نسبت به این کار کاملا مقاومت می‌کردند. ما این داده‌ها را با رتبه‌بندی‌های بازخورد 360 درجه‌ای، مقایسه کردیم، و کسانی که تمایل بیشتری به تقدیر و تشکر کارکنان‌شان داشتند، در موارد زیر عملکرد بهتری داشتند:

 • همکاری و کار گروهی
 • گشوده‌تر بودن در برابر بازخورد دیگران
 • ایجاد روابط با سایر افراد
 • الهام بخش و انگیزه دهنده بودن

نکاتی برای تقدیر بهتر کارکنان

تقدیر حرفه‌ای مستلزم تمرکز بر روی ماهیت آن و نحوه و زمینه‌ی ارائه آن است.

به جای گفتن عباراتی مثل : “کارت خیلی خوب بود ممنون!”

راجع به آن عمل یا اتفاقی که باعث این تقدیر شده، صحبت کنید.

تاثیر اون کار روی بیزنس، مشتری، تیم و یا افراد مختلف رو برای آنها توصیف کنید.

درسته که امروز بازخورد گرفتن از سمت همکاران خیلی مورد تحسین هست اما، کارمندان ترجیح می‌دهند، بیشتر از سمت مدیران‌شون مورد تقدیر و تشکر قرار بگیرند.

تقدیر از نتایج کار مهم است اما تقدیر از اقداماتی که منجر به این نتایج شده نیز بسیار حائزه اهمیت هست. مثل سخت کوشی، خلاقیت و …

موارد گفته‌ شده به اندازه نتایج کار مورد اهمیت هستند و مستحق تقدیر و تشکر اند.

نحوه تقدیرتان را بهتر کنید!

به احساسات و ترجیحات کارکنان بیشتر توجه کنید. همانطور که گفته شد، ممکن است بعضی از کارکنان، از اینکه در جمع مورد تقدیر قرار بگیرند، احساس خجالت کنند و ترجیح بدهند که در خلوت و فضای شخصی‌تر این تجربه را کسب کنند.

بعضی از افراد طرفدار کارت‌های تبریک‌ اند. یکسری از افراد چنین یادگاری‌هایی را برای چندین دهه نگه می‌دارند.

فراموش نکنید که تقدیر و تشکر باید به موقع باشد. بهترین زمان تقدیر همان لحظه‌ایست که فرد به خاطر رفتار، سخت کوشی، خروجی مثبت و… باید مورد توجه قرار بگیرد.

افزایش دفعات تقدیر، به شما فرصت بیشتری برای تمرین و بهبود این مهارت می‌دهد از طرفی کارکنان کم کم به شنیدن قدردانی شما عادت می‌کنند.

برنامه و هدف‌گذاری تقدیر از افرادتان را داشته باشید!

خوبه که در پایان زمان کاری از خودتون این دست از سوالات رو بپرسید که :

 • چه کسی امروز بیش از حد کار کرده؟
 • چه کسی امروز بیشتر از اون چیزی که ازش انتظار میره کار کرده؟
 • چه کسی امروز کمک مفیدی کرده؟

با پاسخ به این دست از سوالات، اسامی مختلف به ذهن شما می‌آیند. هیچ وقت در تقدیر و تشکر به‌جا از این اسامی تردید نکنید.

جمع بندی

همه ما در مورد اهمیت تقدیر از کارکنان شنیده‌ایم و با این حال بسیاری از رهبران در این زمینه مهارت کافی ندارند. اگرچه داده‌های تحقیق ما لزوماً نوآورانه نیستند، امیدواریم یادآوری مهمی برای کارکنان، مدیران، مقامات بالاتر و .. باشد.

Reference: Harvard Business Review

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.