5 راه برای اطمینان از همسویی و بهبود عملکرد تیم

HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه
قدردانی از کارکنان

چه در حال مدیریت یک عملیات دو نفره یا یک بخش 100 نفره باشید، اگر کل تیم شما در یک صفحه نباشند، تقریبا غیرممکن است که سازمان شما رشد کند و به فصل بعدی موفقیت برود.

همسویی تیم چیست؟

همسویی در محل کار زمانی اتفاق می افتد که همه اعضای تیم درک بهتری از اهداف شرکت و چشم اندازی روشن برای موفقیت بلندمدت جمعی (و فردی) داشته باشند. دانستن مقصد نهایی کافی نیست؛ همه شما باید در یک جهت پارو بزنید.

اما همسویی تیم فراتر از اهداف نهایی است. همه کارکنان باید در یک طول موج باشند. شما باید از همسویی تیمتان با ارزش‌های سازمان مطمعن شوید، چراکه نقش پررنگی در موفقیت یک سازمان دارد. برای رسیدن به این همسویی، افراد شما باید به رویکرد سازمان اعتقاد داشته باشند و درک درستی از نقش خود و همکارانشان که به طور جمعی ایفا می‌کنند داشته باشند.

5 راه برای تقویت همسویی تیمی

بیایید به روش‌های مفیدی بپردازیم که می‌توانید همسوییِ تیمی را در کسب و کار خود تقویت کنید.

1- ارتباطات و شفافیت را به ارزش‌های سازمانی اصلی تبدیل کنید

اینکه چگونه اطلاعات را در هر سطحی از سازمانتان به خوبی منتقل می‌کنید، نقش مهمی در تقویت همسویی تیم ایفا می‌کند. اخبار مهم سازمانی یا به‌روزرسانی‌های پروژه را به اعضای تیم خود منتقل کنید، اعضای تیم خود را در تاریکی رها نکنید. مطمئن شوید که زمانی را اختصاص دهید که بتوانید به سوالات کارکنان پاسخ دهید و هر نکته گیج کننده‌ای را پاک کنید. هرچه شفاف‌تر باشید، تیم شما هماهنگ‌تر خواهد بود.

2- اهداف شفاف برای تیم خود تعیین کنید

اهدافی که برای تیم خود تعیین می‌کنید ستاره شمالی شما در کمک به سازمان شما برای رسیدن به موفقیت خواهد بود. بدون اهداف روشن، تصویر کلان می‌تواند در درهم ریختگی کارهای روزانه گم شود.

اما ممکن است از خود بپرسید: مطمئن‌ترین راه برای مستندسازی اهدافتان چیست؟ تراز تیمی برای هر شرکتی متفاوت است، بنابراین هیچ راه حلی برای همه وجود ندارد. اگر به دنبال یک رویکرد آزمایش شده و واقعی هستید، چارچوب تعیین هدف OKR ممکن است برای شما مناسب باشد.

یک نکته نهایی (و بسیار مهم) در مورد هدف گذاری: تیم خود را درگیر کنید. وقتی همه در تعیین اهداف تیمی مشارکت دارند، به احتمال زیاد از آنها حمایت می‌کنند، آنها را درک می‌کنند و آنها را به خاطر می‌آورند.

3- به طور منظم با تیم خود در ارتباط باشید

ارتباط پیرامون ارزش‌ها، استراتژی و اهداف اصلی شرکت شما با کارکنانتان نباید یک طرفه باشد، تنها به اینکه تیم خود را از بالا به پایین در جریان موضوعات نگه دارید بسنده نکنید، کشف اینکه چگونه این چیزها درک می‌شوند و در خط مقدم زنده می‌شوند به همان اندازه مهم و مثمرثمر است.

جلسات استراتژی فصلی به شما کمک می‌کند تا به وضوح ارتباط بین اهداف سازمانی، تیمی و فردی را ترسیم کنید. همچنین می‌تواند یک نقطه خوب برای بحث در مورد تغییر در اولویت‌ها یا هرگونه تغییر احتمالی در اهداف موجود باشد.

بازخوردها و پیام‌های ناشناس را تشویق کنید که در آن کارکنان می‌توانند سؤالاتی را مطرح کنند یا افکار یا نگرانی‌هایی را که ممکن است داشته باشند مطرح کنند. امکان برقراری ارتباط بصورت ناشناس می‌تواند به برخی از کارمندان کمک کند تا در ارائه بازخورد صریح خود در مورد همسویی احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

زمانی را برای بحث در مورد همسویی با اعضای تیم اختصاص دهید. به آنها زمان و مکان بدهید تا از هر چیزی که ممکن است در مورد اهداف آنها نامشخص باشد را بپرسند.

نظرسنجی‌های هفتگی را با سوالات کمی و کیفی ارسال کنید تا همسویی تیم خود را بصورت متریک اندازه‌گیری کنید و روندها را در طول زمان پیگیری کنید.

4- ابزارهای همسویی مناسب را پیدا کنید

یک مطالعه اخیر نشان داد که شرکت‌های متوسط ​​اکنون از 288 برنامه مختلف SaaS استفاده می کنند. این ابزارها برای سازماندهی و در مسیر نگه داشتن عالی هستند. اما باید آگاه باشیم که فراوانی ابزار، امکان ایجاد سیلوهای اطلاعاتی و انجام کارهای پنهانی را هموار می‌کند – که هر دو می‌توانند همسویی تیم شما را ویران کنند.

راه حل این نیست که کارکنان را به استفاده از یک ابزار وادار کنید. شناسایی ابزارهای کلیدی است که به شما در ایجاد و دستیابی به همسویی تیم کمک می‌کند و در عین حال به کارمندان اجازه می‌دهد تا راحت‌تر کار کنند.

خوشبختانه، هیچ کمبودی در گزینه ها وجود ندارد.

یک پلتفرم تعامل کارکنان مانند حال و هوا به رهبران کسب و کار قدرت می دهد تا استراتژی‌های همسویی را رهبری کنند. از تعیین هدف و جلسات انفرادی گرفته تا نظرسنجی‌های پالس که احساسات تیم‌ها را روز به روز پیگیری می‌کنند، حال و هوا همه موارد برای افزایش تجربه کارکنان، بهبود رضایت کارکنان و هم‌تراز نگه داشتن تیم‌ها را پوشش می‌دهد.

ابزارهای چت مانند Slack و Microsoft Teams با باز کردن کانال های ارتباطی آسان بین کارمندان، صرف نظر از موقعیت فیزیکی آنها، به حفظ تیم شما کمک می‌کنند.

ابزارهای مدیریت پروژه مانند Trello و Asana می‌توانند با اطمینان از اینکه همه دقیقاً می‌دانند روی چه چیزی باید کار کنند و اعضای تیمشان روی چه چیزی کار می‌کنند، به رفع مشکلات ناهماهنگی کمک کنند.

5- دستاوردهای تیم را برجسته کنید

چه در حال تبریک به تیم خود برای انجام یک کار خوب در یک کمپین جدید یا ستایش از کارمندی باشید که یک سال است که با شما کار می‌کند، نشان دادن نقش کارمندان و نقاط عطف کاری کارمندان به بهبود همسویی تیم کمک زیادی می‌کند.

اما همه با اعلام عمومی راحت نیستند. برخی از اعضای تیم ممکن است از کانون توجه لذت ببرند، در حالی که برخی دیگر ممکن است پیام خصوصی مدیران یا همتایان خود را ترجیح دهند. با پلتفرم حال و هوا، می‌توانید مطمئن شوید که هیچ کار خوبی نادیده گرفته نمی‌شود و به همکاران خود یک حال خوب ارسال کنید تا به آنها اطلاع دهید که از آنها قدردانی می‌کنید.

از هر 4 کارمند، 1 نفر می گوید که سازمان آنها دستاوردها یا آموخته ها را جشن نمی‌گیرد

اهمیت همسویی تیم در محل کار

همسویی تیم تاثیر بسزایی بر عملکرد کلی کسب و کار شما دارد. بدون ارتباط روشن در مورد اهداف سازمان شما و ارزش های مشترک شرکت، اعضای تیم شما ممکن است بودن در یک جبهه متحد و درگیر ماندن را چالش برانگیز بدانند.

از طرف دیگر، همسویی قوی تیم مزایای بی شماری دارد.

تیم‌های هم‌تراز عملکرد بهتری دارند. تیم‌های ناهماهنگ ممکن است زمان بیشتری را صرف ابتکارات خاص کنند و نتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

وقتی تیم‌ها هم‌تراز هستند، برای موفقیت آماده می‌شوند. همه اطلاعات لازم برای تصمیم گیری صحیح، کار سریع و اولویت بندی پروژه‌ها را در اختیار دارند که در نتیجه به اهداف کلان شرکت کمک می کنند.

تیم های همسو بیشتر درگیر هستند. وقتی تیم شما همسو باشد، هر یک از اعضا اهمیت نقش خود و نقش همکاران خود را درک می‌کنند و به چشم‌انداز تیم اعتقاد دارند. این باعث ایجاد حس رفاقت و تعلق می‌شود. مردم احساس می‌کنند که بخشی از جمعی هستند که در آن همه در جهت یک چیز کار می‌کنند.

تیم های همسو با هم همکاری بیشتری دارند. هنگامی که با یک نتیجه مشترک در ذهن خود به مشکلی برخورد می‌کنید، همکاری بسیار آسان تر است. اگر همگی بر سر نتیجه دلخواه و آنچه برای رسیدن به آن لازم است، همسو باشند، تمایل بیشتری به مصالحه و حمایت از یکدیگر دارند.

نشانه‌های تیم‌های همسو و ناهمسو

طبق داده های حال و هوا، 75 درصد از کارمندان آرزو می کنند که مدیر آنها بتواند اهداف دقیق‌تری را تعریف کند. تیمی که هماهنگی ندارد مانند یک سبد خرید با یک چرخ بد است: ناامید کننده است و حرکت در مسیر درست بسیار سخت‌تر است.

در اینجا چند علامت گویا وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا دریابید که تیم شما در کجای طیف همسویی قرار دارد.

تیم‌های همسو
تیم‌های ناهمسو
پروژه‌ها به موقع و در محدوده زمانی تحویل داده می‌شوند مهلت‌های مکرر از دست رفته
تیم و شرکت به اهداف دست می‌یابند تیم و شرکت بارها و بارها در رسیدن به اهداف کوتاهی می‌کنند
اجرای کارآمد کار کارهای تکراری یا همپوشانی
پروژه ها به موقع و در محدوده زمانی تحویل داده می‌شوند مهلت‌های مکرر از دست رفته
وظایف روشن و ارتباطات واضح ارتباط نادرست و سردرگمی، مسائل رایجی هستند
کانال‌های تعریف شده برای مدیریت پروژه و ارتباطات جلسات بی پایان و زنجیره‌های ایمیل
مشارکت تیمی بالا و حفظ کارمندان مشارکت کم تیم و جابجایی بالای کارمندان

بسیاری از شرکت ها و مدیران هنوز در حال تطبیق با محیط کاری جدید هستند و تیم‌های آنها از همسویی خارج شده‌اند. حتما برای تطبیق به یک دوره زمانی نیاز است، اما مهم است که ردیابی کنید که عدم همسویی به چه دلیل و در کجا ایجاد شده است..

نکته: بر روی جایی تمرکز کنید که احساس می‌کنید تیم شما توسط تغییر به به خطر افتاده است، با یافتن آن می‌توانید راه حل‌هایی را برای همسو کردن اجرا کنید.

کار از راه دور انجام مکالمات بداهه و سایر تعاملاتی را که به همسویی تیم کمک می کند، چالش برانگیزتر می‌کند.

نکته: تیم خود را بررسی کنید و کانال های ارتباطی خود را باز نگه دارید.

مدیران تیم‌ها اغلب احساس می‌کنند که دیده شدن تیم‌هایشان را از دست داده‌اند و مطمئن نیستند که آیا کارمندانشان روی کار درست متمرکز هستند یا خیر. در نتیجه ممکن است برای حفظ همسویی تیمی با مشکل مواجه شوند.

نکته: از دست دادن دید می‌تواند منجر به تمایل به مدیریت خرد شود. در عوض، می‌توانید به جلسات روزانه تیم خود بپیوندید تا به‌روز باشید یا جلسات به‌روزرسانی هفتگی برای تیم برگزار کنید.

در نهایت در سازمان‌هایی که دورکاری در آنها مرسوم است، تأثیرات منفی ناهماهنگی – هم مربوط به عملکرد و هم احساسی – تشدید می‌شود، زیرا مسائل را نمی‌توان رو در رو حل کرد و با سایر احساسات انزوا، قطع ارتباط و تنهایی پر شده است.

نکته: در جلسات مجازی انفرادی که به بحث در مورد مشکلات شخصی و حرفه‌ای اختصاص دارد، فضای امنی ایجاد کنید. با به اشتراک گذاشتن و جست و جوی راه حل‌ها، به همسالان خود اطمینان دهید که احساس عدم اطمینان یا ناامیدی آنها قابل درک است.

چگونه حال و هوا می تواند به بهبود همسویی تیم کمک کند

همسویی تیم چیزی نیست که بسازید و سپس کار روی آن را متوقف کنید. شما باید دائماً با تیم خود در ارتباط باشید و درگیر باشید تا مطمئن شوید که اهداف و انتظارات برای بهبود رضایت کارکنان واضح هستند .

حال و هوا افراد تیم را در اولویت قرار می‌دهد و مدیران را قادر می‌سازد تا برای رشد و موفقیت در سطح فردی و شرکتی برنامه‌ریزی کنند. حال و هوا به شما کمک می‌کند تا همسویی تیم را بهبود بخشید و در جهت اهداف جمعی کار کنید و در عین حال تجربه کلی کارمندان خود را ارتقا دهید.

مزایای داشتن یک تیم همسو بسیار زیاد است: کارایی بیشتر، همکاری تیمی بیشتر و عملکرد بالاتر. شما می توانید به اهداف خود برسید، در عین حال تیم خود را خوشحال و درگیر نگه دارید. این چیزی است که ارزش سرمایه گذاری را دارد.

تجربه‌یِ حالِ خوبِ باهم کار کردن

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.