HTML tutorial
HTML tutorial
| زمان مطالعه 4 دقیقه

اهمیت حقوق و دستمزد در ایجاد و هدایت فرهنگ سازمانی

پرداخت حقوق و دستمزد، یکی از وظایف اصلی در هر کسب و کار و سازمان است و تأثیر قابل توجهی در ایجاد فرهنگ سازمانی و در نتیجه افزایش مشارکت کارکنان و بهره‌‏وری سازمان دارد.

برای درک این نکته که دستمزد چگونه فرهنگ سازمان را شکل می‌‏دهد، ابتدا باید بدانیم فرهنگ محیط کار از چه چیزی تشکیل می‌‏شود. کارمندان در شرکت‏‌هایی بیشتر پیشرفت می‌کنند که اهداف شغلی و سلامت جسمی، روحی و مالی آنها در اولویت قرار داده شود.

این اولویت‏ها از طریق موارد مرتبط با دستمزد، پشتیبانی می‏‌شوند؛ از جمله افزایش دستمزد عملکرد و مواردی مثل عضویت در باشگاه بدنسازی، مبالغ مرتبط با انواع بیمه‌های سلامت و طرح‌های پس انداز بازنشستگی.

به خاطر داشته باشید که دستمزد نباید دیر یا نادرست پرداخت شود. هرگونه مشکل در پرداخت دستمزد باعث کاهش روحیه کارمندان می‌‏شود و انگیزه آنها را از بین می‏برد. همچنین این امر ممکن است به شهرت سازمان لطمه بزند و احتمال جذب کارمندان بهتر را کاهش دهد.

با بررسی بیشتر، متوجه خواهیم شد که دستمزد چه نقش مهمی در توسعه فرهنگ سازمانی ایفا می‏کند و چگونه می‏توان از دستمزد برای بهبود یا حفظ فرهنگ سازمانی استفاده کرد.

نقش دستمزد در توسعه فرهنگ سازمانی

فرهنگ، عامل موفقیت هر کسب و کار است. شرکت‏هایی که از فرهنگ سازمانی مثبت بهره‏مند هستند دارای کارکنانی هستند که در فعالیت‏‌های سازمانی مشارکت می‏کنند، راندمان بسیار بالایی دارند و کمتر احتمال می‌‏رود شغل دیگری را در شرکت دیگری قبول کنند… .

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.