HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

10 شرکت برتر تعلق سازمانی

تعلق سازمانی و میزان مشارکت کارکنان، یک معیار سرمایه گذاری شخصی و ارتباط عاطفی‌ست که کارکنان در رابطه با محل کار خود تجربه می‌کنند. عوامل بی‌شماری وجود دارند که می‌توانند در جلب مشارکت کارکنان و افزایش تعلق سازمانی نقش داشته باشند – مثل تعادل بین کار و زندگی، به رسمیت شناختن کارکنان و … . این محرک‌های تعلق سازمانی، برای درک چگونگی مشارکت کارکنان مفید است و نشان می‌دهند که شرکت‌های برتر، تلاش‌های خود را برای افزایش تعلق و مشارکت سازمانی کارکنان خود در کجا خرج کرده‌اند.

“کارکنان خوشحال نتایج بهتری به دست می‌آورند”

این عبارت ساده اما جالب رمز موفقیت شرکت‌های برتر و موفق در ایجاد تعلق سازمانی در دنیا است. در این مقاله، به سازمان‌هایی می‌پردازیم که مشارکت و تعلق سازمانی کارکنان را ثابت کرده‌اند. همچنین روش‌ها و رویکردهای آنها جهت رسیدن به این سطح از تعلق سازمانی را بررسی می‌کنیم.

شرکت هایی که در صنعت خود پیشرو هستند، یک شبه به موفقیت نرسیده‌اند. آنها برای رسیدن به موفقیت باید تیم‌هایی با روحیه برنده می‌ساختند و اینجا دقیقا همان جایی است که دلبستگی، مشارکت و تعلق سازمانی به میان می‌آید.

یکی از ویژگی‌های مشترک همه رهبران در صنایع مختلف، توانایی آنها در جذب و حفظ کارکنان با انگیزه، و مهم‌تر از همه، نوآور است.
رمز موفقیت این شرکت‌ها چیست؟ ما با بررسی 10 شرکت برتر در ایجاد تعلق و مشارکت سازمانی و ابزارهای ارتباطی داخلی کارمندان، به این سوال پاسخ خواهیم داد.

چرا مشارکت کارکنان مهم است؟

مشارکت کارکنان مهم است چراکه ارتباط بین موفقیت شرکت و کارکنان، یک ارتباط کاملا مستقیم است، وقتی کارمندان تعلق سازمانی و مشارکت بیشتری در تیم‌های خود دارند، بهره‌وری و نوآوری در سازمان به شدت افزایش دارد.

1. مایکروسافت

در صدر فهرست، شرکت مایکروسافت این غول فناوری قرار دارد، که شاید خیلی هم دور از ذهن نباشد.
در طول سال‌ها، مایکروسافت تلاش‌های فراوانی برای افزایش تعلق سازمانی کارکنان انجام داده و از طریق کانال‌های متعدد آنها را رهبری کرده، ولی، دقیقا چطور تونسته به این سطح از تعلق سازمانی برسه؟

ایجاد یک جامعه از طریق ارتباطات:

ماکروسافت با تسهیل ارتباطات داخلی، در تمام بخش‌ها، حس جامعه را در بین کارکنان تقویت کرده و با قرار دادن یک صفحه مخصوص برای “اتصال به مدیر عامل” به کارمندان این امکان و حق طبیعی رو داده تا مستقیم با رهبران شرکت ارتباط برقرار کنند.

توسعه حرفه ای:

مایکروسافت فرصت های رشد حرفه ای ارائه نمی دهد، بلکه بر روی فرهنگ رشد کار می‌کند.

  ساتیا نادلا، مدیرعامل شرکت میگه: من مایکروسافت را شرکتی می‌بینم که «همه چیز را یاد بگیرد»، نه «همه چیز را بداند»..

نظرسنجی‌های پالس:

«نبض روزانه» مایکروسافت مجموعه‌ای از نظرسنجی‌های نبض است که تصویری از احساس کارمندان را نشان می‌دهد. با نظرسنجی منظم از کارمندان با استفاده از ابزار نظرسنجی پالس، می توانید به راحتی میزان تعلق سازمانی و مشارکت کارکنان و روند مشارکت کارکنان را در طول زمان اندازه گیری کنید.

فعالیت‌های تیم‌سازی:

ماکروسافت مجموعه‌ای از رویدادهای تیم‌سازی و فرصت‌هایی را برای همکاری همکاران با هم و ایجاد پیوند بین آنها ترتیب می‌دهد. همچنین از رویدادها استفاده می کنند تا کارمندان را پشت سر ارزش های محکم شرکت جمع کنند. به عنوان مثال، مسئولیت اجتماعی را از طریق فعالیت های منظم در جامعه تقویت می کنند.

2. Alphabet Inc.

«کارمندان خوشحال نتایج بهتری تولید می‌کنند»

آلفابت که بیشتر به عنوان شرکت مادر گوگل شناخته می شود، مشکلی برای جذب استعدادهای برتر ندارد. رهبرهای آلفابت، نرم افزار مشارکت کارکنان را در اولویت قرار می دهند. و از اینکه اولین کسی باشند که استراتژی های جدید را برای بهبود تعلق سازمانی کارکنان و مشارکت کارکنان امتحان می کند، ابایی ندارد.

تکنیک‌هایی که آلفابت برای افزایش تعلق سازمانی به کار گرفته است:

غرامت و مزایای منحصر به فرد:

Google فراتر از حقوق رقابتی است. در سال 2006، این شرکت اولین شرکتی بود که برنامه اعطای سهام قابل انتقال را برای کارکنان معرفی کرد. این شرکت حتی با ارائه مزایای رقابتی پیرامون مرگ کارکنان خبرساز شد.

توانمندسازی و استقلال کارکنان:

برنامه معروف 20% خلاقیت، 80% برنامه کاری شرکت، کارمندان را تشویق می کند تا در کار خود احساس استقلال داشته باشند و افتخار کنند. این رویکرد به وضوح نتیجه داد – یکی از نوآوری هایی که از این برنامه سرچشمه گرفت، Google Adsense بود. این ابزار تنها در سال 2014 حدود 20 درصد از کل درآمد گوگل را به خود اختصاص داد.

محیط کار:

گوگل به خاطر محیط کاری بی عیب و نقصی که برای کارمندان ایجاد می کند، مشهور است. اما علاوه بر استودیوهای تناسب اندام و وعده های غذایی نامحدود، گوگل همچنین حداکثر انعطاف پذیری را در محل کار خود به کارمندان ارائه می‌دهد. اکثر کارمندان می‌توانند از کارکردن بصورت کاملاً دورکاری یا ترکیبی یا کاملا حضوری لذت ببرند.

3. Salesforce Inc.

Salesforce می‌داند که برای جذب کارکنانی که شرکتش را به جلو ببرند، ابتدا باید اولین طرفداران برتر برند خود یعنی کارمندان خود را درگیر کند. در تلاش های شرکت برای جذب کارکنان، Salesforce بر ارائه مزایای منحصر به فرد و رقابتی متمرکز شده است.
ارزش های فراگیر شرکت، احساس مسئولیت در قبال جوامع محلی هر کارمند است. که در اینجا چند نمونه از تلاش‌ها برای ایجاد تعلق سازمانی کارکنان برند آورده شده است:

کار داوطلبانه با حقوق

کارمندان می‌توانند با کار داوطلبانه در محله خود، تا 56 ساعت، حقوق دریافت کنند. کارکنان، همچنین می‌توانند تا سقف 5000 دلار در سال به اهداف مورد علاقه خود بپردازند.

پذیرش تنوع

Ana Recio، مدیر استخدام Salesforce می‌گوید. کارکنان این گزینه را دارند که به گروه‌های که علاقه مند هستند، بپیوندند، به گروه‌هایی تحت رهبری کارمندان با محوریت پیشینه، هویت یا علایق مشترک هستند.

تمرکز بر تندرستی و تعادل بین کار و زندگی

برنامه سلامتی شرکت هر ماه 100 دلار به کارکنان ارائه می دهد تا از آنها در هر فعالیت سلامتی که دوست دارند استفاده کنند – کلاس های یوگا، تغذیه درمانی و موارد دیگر.

کنجکاو هستید که ببینید این مزایا، چگونه می تواند مشارکت کارکنان در سازمان شما را افزایش دهد؟ یک نظرسنجی تعلق سازمانی حال و هوا انجام دهید.
با حال و هوا، می‌توانید نظرسنجی‌های سریع و ساده را مستقیماً به ایمیل‌های کارمندان خود ارسال کنید.

4. مسترکارت

این غول خدمات مالی چندملیتی در این صنعت، خود را به عنوان پیشرو و رهبر در زمینه تعلق و مشارکت سازمانی کارکنان مطرح کرده است. موفقیت آن‌ها را می‌توان به چند عامل کلیدی تعلق سازمانی نسبت داد:

تنوع و گنجاندن

آجی بانگا، رئیس اجرایی مسترکارت می‌گوید: «شما باید از منحصربه‌فرد بودن اطرافیان خود استفاده کنید تا میدان دید خود را گسترش دهید – چیزها را متفاوت ببینید، سخت‌تر شکست بخورید و نوآوری کنید».

بازخورد مستمر

اعتقاد راسخ مسترکارت این است که نوآوری و نتایج بهتر در کسب و کار، بیش از همه به تعلق سازمانی، مشارکت کارکنان و محیط کار ارتباط دارد. دریافت بازخورد منظم از کارکنان، قلب این نگرش است تا اطمینان حاصل شود که صدای همه کارکنان شنیده می شود.

محل کار منعطف

از زمانی که کار کردن از راه دور در طول بحران کرونا عادی شد، Mastercard خود را برای شرایط و محل کار منعطف سازگار کرد و امروزه، بسیاری از کارکنان مسترکارت می توانند تا زمانی که می‌خواهند، از خانه به کار خود ادامه دهند.

5. اپل

هنگامی که از استیو جابز، یکی از بنیانگذاران مشهور اپل، در مورد همکاری تیمی در کنفرانسی در سال 2010 سؤال شد، او اظهار داشت:

«یکی از نکات کلیدی اپل این است که اپل یک شرکت کاملا مشارکتی است. آیا می دانید ما چند کمیته در اپل داریم؟ مصاحبه کننده پاسخ داد “نه.” جابز پاسخ داد: “صفر. ما همانند یک استارت آپ سازماندهی شده ایم. کار تیمی فوق‌العاده‌ای در راس شرکت وجود دارد که منجر به داشتن کار تیمی فوق‌العاده در بقیه شرکت‌ها می‌شود.»

برای اپل، کار تیمی در قلب فرهنگ شرکت است و هسته اصلی موفقیت آنها به تعلق سازمانی و مشارکت کارکنان وابسته است.

فرهنگ همکاری

تمرکز بر کار تیمی به یک فرهنگ فراگیر همکاری در شرکت اپل تبدیل شده است و تقریباً در هر جنبه ای از تجارت منعکس می شود. از سلسله مراتب سازمانی سیال تا طراحی دفترهای باز – همه کس را به همکاری تشویق می کند.

مزایا و غرامت رقابتی

ناگفته نماند که این شرکت مزایای بسیار عالی ارائه می دهد. از سال 2015، اپل، سهام رایگان و کمک های بلاعوض از 1000 تا 2000 دلار را به همه کارمندان ارائه کرد.

سلامتی در محل کار:

همه چیز به مزایای مالی نیست. کارمندان اپل از گزینه‌های سلامتی زیادی مانند مراکز تناسب اندام داخلی و پیاده‌روی‌های گسترده در طبیعت درست بیرون دفترشان لذت می‌برند.

6. سیستم های سیسکو

سیسکو به عنوان یک شرکت فناوری چندملیتی توانسته است کارکنان خود را در سراسر بخش ها، مرزها و مناطق زمانی درگیر کند. استراتژی آنها برای موفقیت: چشم انداز قانع کننده برند، استانداردهای واضح محل کار، شناخت کارکنان و بازخورد مستمر کارکنان بوده است. بیایید عمیق تر به استراتژی آنها بپردازیم:

انتقال چشم انداز برند

«ما تعلق سازمانی و تعامل کارکنان را به عنوان ارتباطی که کارکنان ما با چشم انداز، استراتژی ها و کسب و کار ما احساس می کنند، در طول زمان تعریف می کنیم.»

استانداردهای شفاف محل کار

با درک اینکه شفافیت و استانداردهای کاری، محرک های کلیدی مشارکت کارکنان هستند، این شرکت کد رفتار تجاری سیسکو خود را ارتقا داده است. منبعی که کارکنان می توانند برای راهنمایی و نمونه هایی از یکپارچگی و صداقت در محل کار استفاده کنند.

به رسمیت شناختن کارکنان

به رسمیت شناختن کارمندان، روش دیگری است که شرکت باعث مشارکت کارکنان می شود. این برنامه کارمندان را نه تنها به خاطر دستاوردهایشان در محل کار، بلکه به خاطر دستاوردهای شخصی در هر زمینه ای در زندگی شان به رسمیت می‌شناسد.

بازخورد کارکنان

برای حمایت از ابتکارات و مشارکت کارکنان، طی یک نظرسنجی از کارمندان می‌خواهد در مورد همه چیز، از مدیریت گرفته تا پیشرفت شغلی، بازخورد داشته باشند و نظر خود و احساس خود را بیان کنند. و به کارکنان این اطمینان را می‌دهد که تمام بازخوردها بصورت ناشناس خواهند بود. این به سیسکو اجازه می‌دهد تا از احساس کارکنان آگاه باشد و برای بهبود برنامه‌ریزی کند.

7. پپسی

.مسیر تعلق سازمانی با مشارکت دادن کارکنان در بیانیه ماموریت برند شروع می شود.
PepsiCo چگونه مشارکت کارکنان را رهبری می کند:

برقراری ارتباط با ارزش های برند

در ادامه هفت رفتار و ارزش اصلی کارکنان پپسی آورده شده است که چشم انداز شرکت را هدایت می کند.

با صداقت عمل کردن
به عنوان مالک عمل کردن
ابراز عقاید بدون ترس
مصرف کننده محور بودن
جشن موفقیت
بالا بردن سطح تنوع و استعداد
تمرکز بر انجام سریع کارها

فرهنگ قوی سازمان

با متحد کردن کارکنان در پشت ارزش‌های ساده، سریع و واضح شرکت، شرکت فرهنگ محل کار خود را تقویت کرده است.

تنوع و گنجاندن

در چارچوب اصول راهنمای خود، پپسی همچنین تعهد خود را به شنیدن دیدگاه های کارکنان اعلام می‌کند. تیم می گوید: “ما به طور مداوم به کارمندان خود گوش می دهیم تا مطمئن شویم که بهترین تجربه ممکن را ارائه می دهیم.”

بازخورد و شناخت کارکنان

شرکت به طور مداوم از دستاوردهای کارکنان تجلیل می کند. علاوه بر این، کانال های متعددی را برای کارمندان ارائه می دهد تا نظرات خود را از طریق مجموعه ای از نظرسنجی های پالس به اشتراک بگذارند.

8. Travel Counsellors Ltd.

این آژانس مسافرتی جهانی، موفق شده 1900 شریک تجاری مسافرتی و 200 همکار خود را درگیر تعلق سازمانی کند. جالب اینکه این کار در طول زمان کرونا (بیماری همه گیر جهانی) که فشار زیادی بر صنعت سفر وارد بود، انجام دادند.
در اینجا نکات مربوط به تعامل کارکنان با ما به اشتراک گذاشته شده است:

ارتباطات داخلی شخصی شده و بازخورد مستمر کارکنان

با تعبیه نظرسنجی‌های نبض کارکنان در خبرنامه‌های داخلی، تیم به طور مداوم بازخورد ارزشمند کارکنان را جمع‌آوری می‌کند. سپس از آن برای تنظیم استراتژی تعامل خود استفاده می کنند. همچنین هنگامی که بیماری همه گیر کار بصورت حضوری را واژگون کرد و چالش های همه جانبه تیم های راه دور را به آنها ارائه کرد، این امکان را به آنها داد تا ارتباطات تیمی از راه دور را مدیریت کنند.

تجزیه و تحلیل ایمیل

با یک برنامه تعامل کارکنان که تجزیه و تحلیل عمیق ایمیل را ارائه می دهد، مشاوران سفر قادر به نظارت بر تعامل با ارتباطات کلیدی بودند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند استراتژی ارتباطی خود را بر این اساس تطبیق دهند و محتوایی ایجاد کنند که تیم‌هایشان را بیشتر درگیر کند.

9. Intuit

تا 95 درصد از کارکنان Intuit می گویند که این شرکت خدمات مالی، مکانی عالی برای کار است. این آمار در مقایسه با آمار 59 درصدی رضایت و تعلق سازمانی کارکنان به طور متوسط در سراسر شرکت های ایالات متحده است. این اعداد یک شبه به دست نیامده اند. چگونه این شرکت تعامل کارکنان به جایی که امروز است رسیده است:

آموزش تنوع و گنجاندن

Intuit به طور منظم معیارهای تنوع و گنجاندن را تعیین می کند. برای حمایت از این موارد، این شرکت چندین دوره و جلسات آموزشی برای کارکنان برگزار می‌کند.

حقوق برابر

Intuit تشخیص می دهد که حقوق بخشی جدایی ناپذیر از تنوع و گنجاندن است و برای مشارکت کارکنان ضروری است. «به‌عنوان یک شرکت، ما معتقدیم یک تجزیه و تحلیل منظم از برابری حقوق در بین جنسیت ها و قومیت های مختلف در سازمان لازم است.

10. انویدیا

انویدیا، یک شرکت فناوری چند ملیتی، واحدهای پردازش گرافیکی و تراشه‌های کامپیوتری پیشرفته را طراحی می‌کند. اما فراتر از ارزش پیشنهادی خود، انویدیا یکی از شرکت های پیشرو جهانی در تعلق سازمانی کارکنان است. در اینجا خلاصه استراتژی تعامل کارکنان آنها آمده است:

نگرش تیم محور: «تنها یک تیم در انویدیا وجود دارد. این به معنای عدم وجود سیاست، بدون سلسله مراتب است. این نوع فرهنگ شرکت به ایجاد اعتماد در میان کارمندان کمک می کند و اعتماد به مشارکت در محل کار را تشویق می کند.

رویدادهای تیم سازی: ترویج کار تیمی و همکاری، فراتر از یک بیانیه بازاریابی داخلی عالی است. انویدیا همچنین رویدادهای تیمی منظم و پروژه‌های ارتباط با جامعه را آغاز می‌کند، که کارمندان با هم کار می‌کنند تا ارزش‌های مشترک را تقویت کنند.

ترویج نوآوری: انویدیا کارمندان را تشویق می کند تا ریسک کنند و شکست را گامی برای موفقیت بدانند. این روحیه نوآوری به توانمندسازی کارکنان در محل کار کمک می‌کند و استقلال را ارتقا می‌دهد که محرک اصلی مشارکت کارکنان است.

ماژول حال و هوا | نظرسنجی پالس، دریافت بازخورد مستقیم و ناشناس (درخواست دمو ثبت کنید)

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.