HTML tutorial
| زمان مطالعه 5 دقیقه

اشتباهات مدیران تازه کار

شروع به‌عنوان یک مدیر، تجربه‌ای کاملاً جدید است و به همین دلیل بسیاری از مدیرانی که برای اولین‌بار شروع به کار می‌کنند، از اشتباه کردن می‌ترسند!

این ترس نشان‌دهنده‌ی میزان اهمیت شما نسبت به جایگاهتان هست، اما اشتباه کردن، بخشی از این چالش جدید است. همان‌طور که یون والیس[1] در کتاب خود با عنوان اشتباه بزرگ می‌گوید:« خیلی مهم که، از اشتباهاتمون درس بگیریم.» بنابراین آشفتگی، بخشی از انسان بودن است و انسان بودن بخشی از مدیر خوب بودن.

اشتباه کردن، برای مدیران اجتناب ناپذیر است؛ لذا یادگیری از اشتباهات و استفاده از آنها در جهت رشد و بهبود شرایط، اهمیت بیشتری دارد. در ادامه به برخی از اشتباهات مدیران تازه کار و نکاتی برای اجتناب از آنها می‌پردازیم.

تمرکز بر جزئیات

به‌عنوان مدیر، باید به تصویری بزرگ‌تر نسبت به پروژه‌های کارکنان و نحوه انطباق آنها با اهداف تیم و شرکت خود نگاه کنید. به‌خصوص اگر جایگاهتان از کارمند به مدیر در حال تغییر باشد، باید رویکرد جزئیات محوری که در نقش قبلی خود داشتید را تطبیق دهید. ممکن است احساس کنید که، مجبورید کارکنان خود را در هر مرحله از وظایفشان راهنمایی کنید – یا بدتر از آن، کار آنها را برایشان انجام دهید.

همچنین به‌عنوان رهبر تیم، نقش شما تعیین اهداف و همسو کردن همه برای رسیدن به آنهاست. به زبان ساده‌تر، از کارمندان خود، درحالی‌که برای رسیدن به اهداف تلاش می‌کنند، حمایت کنید اما نحوه رسیدن به اهداف را به آنها واگذار کنید.

دید فردگرایی

تیم شما در جهت اهداف مشترک کار می‌کند، اما در عین حال از افرادی با مجموعه مهارت‌ها و شخصیت‌های منحصربه‌فرد تشکیل شده است. هر کارمند، ارزش متفاوتی را وارد بازی می‌کند و همین ارزش‌های متفاوت است که تیم شما را می‌سازد. در مورد اهداف تیم‌تان، به تصویر و چشم انداز بزرگ‌تری نگاه کنید، اما کارمندان و نقش‌هایشان را با عینک فردگرایی بررسی کنید. نه‌تنها همه آنها مهارت‌های متفاوتی دارند، بلکه نیازهایشان هم متفاوت بوده و انواع مختلفی از حمایت را از شما می‌خواهند.

الویت قراردادن مافوق

مدیریت، شامل تمرکز بر رابطه‌ی بین تیم، و مافوق شماست. شما باید اهداف مافوق خود را به اقداماتی برای تیم خود، در راستای نزدیکی و در نهایت دستیابی به آنها تبدیل کنید و سپس به مافوق خود نشان دهید که چگونه کار کارمندان شما باعث این موفقیت شده است.

موفقیت شما به‌عنوان یک مدیر با موفقیت تیم شما نشان داده می‌شود. اولویت‌بندی تیمی کمک می‌کند تا نتایجی را که مافوق‌تان از شما انتظار دارد را به دست آورید. بخشی از نقش شما این است که به‌عنوان یک مدافع، برای کارمندتان در تعاملات با مافوق خود عمل کنید.

مانند یک رئیس عمل کنید

شما به‌عنوان مدیر در موقعیتی هستید که می‌توانید کارمندان خود را سازماندهی و هماهنگ کنید، این امر نباید به معنای سرپرستی از آنها باشد.

یک مدیر خوب بالاتر از تیمش نیست، بلکه بخشی از آن هست.

از وظایف مدیریت، هدایت تیم به سمت موفقیت است، درعین‌حال اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما همه چیزهایی را که برای رسیدن به آن موفقیت نیاز دارند، در اختیار داشته باشند. درک مدل رهبری خدمتگزار می‌تواند نقطه شروع خوبی برای حمایت از کارمندان باشد. رهبری خدمتگزار نوعی سبک مدیریتی است که در آن شما با اولویت قرار دادن نیازهای تیم خود رهبری می‌کنید. آنها معتقدند که وقتی اعضای تیمشان احساس رضایت شخصی و حرفه‌ای می‌کنند، کار با کیفیت بالاتر و کارآمدتری را تولید می‌کنند. رضایت و همکاری کارکنان مفاهیم مهم در رهبری خدمتگزار هستند.

تظاهر

تظاهر کردن، اشتباه بزرگی است که مدیران جدید بسیار مرتکب می‌شوند. در نقش جدیدتان، ممکن است بخواهید کمال‌گرا باشید، اما همیشه بهتر است که اعتبار خود را حفظ کنید. تلاش برای جعل کردن آن به‌نوعی اغلب ناشی از ترس از اشتباه است. چند راه متداول تظاهر کردن عبارت‌اند از:

  • تظاهر به دانستن همه چیز

در حقیقت مدیریت یک فرایند یادگیری‌ست و نیازمند صبر و حوصله است. بنابراین، اشکالی ندارد اگر در روز اول پاسخ همه سوالات را نداشته باشید. سؤال بپرسید، کنجکاو بمانید. به یاد داشته باشید که هر یک از کارمندان چیزی برای آموزش به شما خواهند داشت.

  • سکوت در مورد چالش‌هایتان

از صحبت‌کردن دربارهٔ چالش‌هایی که با مدیران دیگر و یا مافوق خود دارید، نترسید. شما تنها نیستید و صحبت‌کردن با افرادی که آنجا بوده‌اند می‌تواند امید و بینش خوبی به شما بدهد.

  • پیروی از سبک‌های رهبری

شما می‌توانید از مدیرانی که تحسین می‌کنید یا الگوی شما هستند چیزهای زیادی بیاموزید، اما از تلاش برای تقلید از سبک‌های آنها اجتناب کنید. شما و تیم‌تان منحصربه‌فرد هستید.

  • مخفی‌کاری نکنید

مدیریت به روابط بین‌فردی نیز مربوط می‌شود، بنابراین این مسئله که از خود واقعی‌تان دور نشوید، بسیار حائز اهمیت است. پذیرفتن اشتباهات و نشان‌دادن این که انسان هستید به شما کمک می‌کند تا با کارمندان خود تعامل بیشتری داشته باشید و به یکدیگر اعتماد کنید.

نکته: تا حد ممکن به دنبال فرصت‌های آموزشی و مربیگری باشید. کارمندان خود را تشویق کنید تا در مورد نحوه عملکردتان به‌عنوان یک مدیر به شما بازخورد بدهند تا بتوانید دائماً پیشرفت کنید.

بخشی از پذیرش هر چالش جدید، اشتباه کردن است، اما نکات بالا راه‌های ساده‌ای هستند تا در هنگام مدیر شدن، در اجتناب از چالش‌های بزرگ فعال باشید. به یاد داشته باشید که اشتباه کردن هم برای شما و هم برای کارکنان‌تان طبیعی است. این که چگونه از آنها یاد می‌گیریم و رشد می‌کنیم بیش از هر چیز مهم است.

به‌عنوان یک مدیر جدید چه اشتباهاتی مرتکب شده‌اید؟

نوبت شماست! درباره اشتباهاتی که به‌عنوان یک مدیر جدید داشته‌اید و آنچه از آنها آموخته‌اید به ما بگویید.

[1] Ion Valis

© تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده‌های نرم‌افزاری پندار نو است.